reklamı kapat

POPÜLER

Samsung Galaxy S20 özelinde Exynos 990 vs Snapdragon 865; hangisi daha hızlı? [Video]

Samsung Galaxy S20 özelinde Exynos 990 vs Snapdragon 865; hangisi daha hızlı? [Video]

Samsung Galaxy S20 ailesinde kullanılan Exynos 990 ve Snapdragon 865 işlemciler arasında ne kadar performans farkı var dersiniz? İşte en net cevabı;

Samsung Galaxy S20 ailesi biliyorsunuz son haftalarda sürekli olarak işlemci konusunda gündeme geliyor. Telefonlar satıldığı pazara göre iki farklı işlemci ile geliyor. Amiral gemileri birçok pazarda Qualcomm imzalı Snapdragon 865 taşıyor. Türkiye gibi pazarlarda ise Samsung tarafından geliştirilen Exynos 990 kullanılıyor. İşte bu iki işlemci arasında bir farkın olduğu sık sık aktarılıyor. Bu konuda Samsung normal kullanımda bir fark olmadığını aktarıyor ancak Mrwhosetheboss tarafından yapılan test bunun pek de öyle olmadığını gösteriyor. Testlere göre Snapdragon 865 işlemci, Exynos 990‘dan daha iyi performans veriyor. İki işlemci arasında performans farkı özellikle yük altında kendisini gösteriyor. Exynos 990 çok ısındığı için performansı kısıyor, Snapdragon 865 ise bu konuda çok ama çok daha iyi görünüyor. Aynı teste göre Ayrıca Snapdragon 865‘li modelin daha iyi fotoğraflar çektiği, kamera arayüzünün daha seri olduğu ve daha iyi pil ömrü sunduğu da aktarılıyor. İşte bu konuda Exynos 990 ve Snapdragon 865 işlemcileri karşılaştıran bir test daha çıktı. Bu test bu sefer karşılaştırma konusunda uzman YouTube kanallarından sayılan PhoneBuff‘tan geliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kullanıcılar Samsung Galaxy S20 ailesi keşke sadece Snapdragon ile gelseydi diyor

PhoneBuff imzalı test direkt olarak uygulama açma ve performansa odaklanıyor. Yani burada pil ömrü ya da kamera test edilmiyor. Teste bu kalemler üstünden baktığımız zaman iki işlemci arasında dağlar kadar fark olmadığı görülüyor. Yapılan art arda uygulama açma ve tekrar açma denemesinde Snapdragon 865 ancak ufak sayılacak bir fark açabiliyor. Bu testin sonucu Samsung’un gündelik kullanımda çok fark yok açıklamasını karşılıyor. Çoğu kullanıcı telefonunu bu kadar yoğun kullanmadığından sürekli oyun oynama durumu haricinde büyük bir fark oluşmayacak gibi görünüyor.