reklamı kapat

POPÜLER

Samsung Galaxy S9 ve Galaxy S9+

Samsung Galaxy S9 ve Galaxy S9+, özel bir arayüz ile mi geliyor?

Kısa süre önce netleştiği üzere 25 Şubat tarihinde lanse edilecek Samsung Galaxy S9 ve Galaxy S9+, bugün dikkat çeken yeni bir detayla daha gündeme geldi.

Samsung‘un yeni akıllı telefonları Galaxy S9 ve Galaxy S9+, daha önce de doğru bilgiler veren kaynağa göre kendisine özel bir arayüze sahip olacak. Şirketin direkt olarak bu telefonlara özel olarak geliştirdiği belirtilen arayüz, söylendiği kadarıyla daha önce sunulmayan özellikleri beraberinde getirecek. Galaxy S8 ile Experience UX‘i tanıtan ve o modelde SE 8.5 sürümünü kullanan şirket, Galaxy S9 ailesinde ise SE 9.0 ile karşımıza çıkacak. Android işletim sisteminin üzerine kurulan bu arayüz, görünüşe bakılırsa bu sefer oldukça farklı olacak.

Samsung Galaxy S9 ve Galaxy S9+’ın tüm özellikleri

Baktığımız zaman Galaxy S9’da 2.960×1.440 piksel çözünürlüklü 5,8 inç Super AMOLED ekran, Galaxy S9+ ise 6,2 inçlik ekran yer alacak. Qualcomm’un en yeni işlemcisi Snapdragon 845 ve Exynos 9810 işlemcilerle satışa sunulacak telefonların, 512 GB dahili depolama seçeneğiyle karşımıza çıkma ihtimalleri de bulunuyor. Galaxy S9’un arkasına 12 megapiksel çözünürlükte F1.5 – F2.4 değişken diyaframlı lens koyacak üretici, Galaxy S9+’da çiftli kurulum kullanıyor. 12 megapiksel çözünürlükteki bu kameraların F1.5 ve F2.4 diyafram değerlerine sahip olacağı belirtiliyor. Gelişmiş kameraların Full HD çözünürlükte saniyede 480 kare video çekebileceği de dikkat çeken detaylar arasında yer alıyor.

Önlerinde ise 8 megapiksellik kamera yer alacağı belirtilen telefonlar, Iris tarama sistemini de bünyesinde barındıracak. Belirtildiği kadarıyla Iris tarama Galaxy S9’da kameraya entegre olacak. Daha büyük olan Galaxy S9+’da ise ayrı bir Iris tarayıcı ile ön kamera bulunacak. Samsung’un yeni telefonlarda yeni bir devre kartı tasarımına geçeceği de söyleniyor. Bu sayede telefonlar içerisinde daha fazla yer açılabileceği söylenirken, bunun sadece Exynos işlemcili modellerde yer alacağı belirtiliyor. Bu da Exynos 9810 kullanan modellerin içerisinde diğer donanımlar için daha fazla yer olacağı anlamına geliyor. Ancak şirketin bu boşluğu kullanıp kullanmayacağı henüz bilinmiyor. Son olarak iki modelin de Y-OCTA teknolojisi üzerine kurulacağı belirtiliyor. Geçtiğimiz yıl sadece Galaxy S8’de kullanılan Y-OCTA, bu yıl hem Galaxy S9 hem de Galaxy S9+’a geliyor. Bu teknoloji dokunmatik katmanı OLED ekrana entegre ediyor. Bu da daha ince ve kaliteli sonuç veriyor. Ayrıca Y-OCTA ekranlar yüzde 30 daha ucuza üretilebiliyor.