reklamı kapat

POPÜLER

Samsung M3510 Beat

 - Güncelleme: 15 Aralık 2008 01:13

Bang & Olufsen ile yaptığı ortak telefonlarla müzik alanında da Nokia ve Sony Ericsson’a rakip olacağının sinyallerini veren Samsung, ‘Kalbiniz tempoyla çarpsın’ sloganıyla duyurusunu yaptığı M3510 Beat’i, müzik tutkunlarının beğenisine sundu. Geçtiğimiz ay Samsung Türkiye Cep Telefonları Direktörü Selim Erbay’la yaptığımız röportajda Erbay’ın ‘Müzik tutkunlarına yönelik hazırladığımız cep telefonlarının sayısını çoğaltacağız’ açıklamasının ardından, ilk multimedya -müzik- ürünleri cep telefonu kullanıcılarıyla buluşuyor: İşte ilk misafirimiz Samsung M3510 Beat.

KUŞ GİBİ HAFİF
Bu ay incelediğimiz M3510, ilk bakışta firmanın en çok satan telefonlarından biri olan E200’ü anımsatsa da, tasarım açısından çok daha başarılı çizgiye sahip. 0 beden modasını sürdürmeye kararlı olan Samsung, cepte müzik, şık tasarım, incelik ve hafifliğe önem veren kullanıcıların kalplerini fethedecek gibi. M3510’da kullanılan kauçuk kaplama telefonun ilk beğendiğimiz yönü oldu. Yuvarlak hatlara sahip olan telefonun tek çıkıntılı yeri, nümerik tuş takımının bittiği bölüm. Ekranın etrafını çevreleyen altın renkli metal çerçeve ürüne ayrı bir hava katmış. Aynı zamanda metalik kaplı tuş takımını da unutmayan Samsung, iyi bir iş çıkarmış. 16 bilyon derinliğinde 240×320 piksel TFT ekran tercih edilen M3510’da sadelik ve kullanım kolaylığı ön planda tutulmuş. Ekranın hemen altına yerleştirilen 3 adet müzik kontrol tuş takımı, telefonla mesajlaşırken ya da oyun oynarken şarkı değiştirmek isteyen kullanıcıların imdadına yetişiyor. Ürünün mor rengi de aynı bizim test ettiğimiz modele benziyor. Kırmızı seçeneğinde ise, ekran etrafındaki çerçeve ve tuş takımı da kırmızı. Diğer renklerin görüntüsüne Samsung’un sitesinden inceleyebilirsiniz.

SÜRPRİZLERLE DOLU
Müzik tuşlarının altında 2 adet kısayol, 4 yönlü navigasyon-onay ve telefon açma-kapama tuşları bulunuyor. Hemen altında yer alan ve farklı tasarıma sahip nümerik tuş takımının büyüklüğü, tuş aralığı ve kabarık olarak tasarlanması kullanımı daha keyifli hale getiriyor. Hoşumuza giden bir diğer detay ise, nümerik tuşların metal şeritlerle ayrılması oldu. M3510’un sol bölümünde ses alçaltma-yükseltme, sağ bölümünde müzik menüsüne direkt ulaşım tuşu, üst bölümünde askılık ve 3.5 mm kulaklık girişi, arka bölümünde ise 2 megapiksel kameraya yer verilmiş. Kamera çözünürlüğü göze az görünse de, M3510’un bir müzik telefonu olduğunu hatırlayacak olursak, önceliği müzik olanlara 2 megapiksel kamera yeterli gelecektir.

MÜZİKTEN DAHA FAZLASI
Arayüz olarak son dönemde satışa sunulan Samsung telefonlarından farklı olmayan M3510’u simge menüleri sayesinde kullanmak ve alışmak çok zor değil. Müziğin yanı sıra üzerinde barındırdığı özelliklerle kendi kategorisinde kullanıcısına maksimum eğlence vaad eden üründe 60 MB dahili hafıza bulunması düşündürücü. Eksikliğin microSD hafıza girişiyle kapatıldığı M3510’da dosya transferi USB ve bluetooth üzerinden yapılıyor. Ürünün en güçlü müzik özelliğini sona bırakıp, ilk kamerayı inceliyoruz. Günümüz şartları için minimum sayılabilecek, otomatik netleme özelliği ve flaşı bulunmayan kameranın ışığın yeterli olduğu ortamlarda verdiği sonuçlar gayet iyi. Yazılım, kamera menüsünün zenginliği ise çok başarılı. Pozlama12x dijital zoom yapılabilen M3510’da, maksimum 1600×1200 ebatlarında fotoğraf çekimi yapılabiliyor. Resim editörü de çoğu zaman bilgisayarın yokluğunu aratmıyor. FM radyonun da unutulmadığı telefonun 3.5 mm kulaklık girişi en büyük artılarından. Kullanıcı bu sayede beğendiği kulaklığı rahatlıkla kullanabiliyor. Uygulama ve oyun yönünden de zengin tutulan telefonda, harekete duyarlı uygulamalara yer verilmesi hoşumuza gitti. Özellikle telefonu sallayarak kullanılan vokal perküsyon, zar ve piyango görülmeye değer.

KALİTELİ MÜZİK 9 MM’DE
Müzik konusunda dersine iyi çalışan Samsung, M3510’da çok sayıda özelliği 9.9 mm’e sıkıştırmayı başarmış. Tek tuşta açılan müzik çalar, MP3 çalarları aratmayacak menü içeriğine sahip. Ekranın alt bölümünde yer alan 3 kısa yol tuşunun yanı sıra 1, 2, 3, 4 ve 5 tuşlarının da kısayol olarak kullanıldığı M3510’da kullanıcıların en çok dikkatini çekecek olan yenilik ‘Motion Play’. Bu özellik sayesinde kullanıcı telefonda yüklü olan şarkılarını daha kolay yönetebiliyor. Bunun en güzel örneği telefona hafifçe vurarak şarkının durdurulup oynatılabilmesi veya kısa bir süre durdurulması. Kullanıcının telefonu elinde çevirdiğinde müziğin sesini kısan ürün, daha önce Sony Ericsson’da karşılaştığımız ‘Shake Control’ telefonu sallayarak şarkının değişme özelliğine de yer verilmiş. ‘Oto EQ’ fonksiyonu otomatik olarak dengeleyiciyi kullanıcının dinlediği müziğin türüne göre en uygun ayara getiriyor. Ayrıca Shazam ile “Aradığın Şarkıyı Bul” hizmeti ile kullanıcılar dinlemek istedikleri şarkıyı anında bulabiliyor. Bluetooth üzerinden kablosuz kulaklıklarla da kullanılabilen M3510’un üzerindeki hoparlörü de etkileyici. 14 kademeli ses seviyesine sahip olan ürün, ekranın üzerindeki kulaklığın yanına yerleştirilen minik ama güçlü hoparlörü sayesinde, müziği etraftakilerle paylaşılmasına olanak tanıyor. Son olarak bu seçenekte yüksek seviyelerde sesin bir hayli tiz yayınlandığını da hatırlatmak istiyoruz.

PUANLAMA
-4YILDIZ-

ARTILAR
İnce tasarım, müzik arayüzü, motion play, shake control, ses kalitesi

EKSİLER
Ekran, kamera, dahili hafıza, tiz dahili hoparlör

SONUÇ
Cep telefonunda beklentileriniz sadece görüşme yapmak, müzik, radyo üzerineyse, ince ve şık tasarımıyla M3510 tüm beklentilerinizi karşılayacak özelliklerle donatılmış. Samsung’dan daha gelişmiş modelleri dört gözle bekliyoruz.

TEKNİK ÖZELLİKLER

Şebeke Frekans
GSM 900 / GSM 1800 / GSM 1900

Ekran
240×320 piksel 16 milyon renk TFT

Bağlantı
Bluetooth, USB, GPRS

Hafıza
60 MB dahili, microSD

Kamera
2.0 megapiksel

Multimedya
MP3, e-AAc+ WMA, MPEG4, 3GP

Bekleme/Konuşma süresi
250 saat / 5 saat

Boyutlar
109 x 46 x 9.9 mm

Ağırlık
68 gram

[flickr album=72157608885116657 num=5 size=Square]

İLGİLİ HABERLER