reklamı kapat

POPÜLER

Samsung uMCP

Samsung, tanıttığı uMCP ile depolama ve RAM’i bir araya getiriyor

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung, önemli bir haberle daha gündemde yer alıyor. Bu sefer entegre yapılı uMCP karşımızda.

Samsung biliyorsunuz sadece bir telefon üreticisi değil. Dev şirket iPhone’lar başta olmak üzere piyasadaki birçok telefonun içerisinde kullanılan onlarca farklı donanıma da imzasını atıyor.

Bu donanımların en yenisi “uMCP” oldu. Yapılan açıklamaya göre uMCP, LPDDR5 RAM‘i ve UFS 3.1 NAND depolama birimini bir araya getiriyor. Yani bu her iki önemli donanım tek bir çip paketinde birleşiyor.

Elbette bunun getirisi yüksek oluyor. Tek parçalı yapı ilk olarak ciddi yer tasarrufu sağlıyor. Telefonlar içerisinde en ufak yer tasarrufu bile büyük fark yaratıyor. Aynı zamanda böyle bir ortak kurulumda performans da hatırı sayılır oranda artıyor.

Akıllı telefonlar odağında önemli görünen bu donanım, Samsung’a göre orta seviye telefonlara amiral gemisi düzeyinde bir performans getiriyor.

Düşük seviye cihazların sunduğu deneyimi / performansı dahi oldukça artıracak bilgisi verilen uMCP, söylendiği kadarıyla DRAM performansını 17 GB/s seviyesinden 25 GB/s seviyesine çıkarıyor.

Bu altyapıda NAND performansı ise 1.5 GB/s seviyesinden 3 GB/s seviyesine çıkıyor. Burada karşılaştırma LPDDR4H RAM temelli UFS 2.2 depolama üzerinden yapılıyor.

Bu ay telefonlarda görmeye başlayacağımız söylenen Samsung uMCP, üreticilere 6 GB ila 12 GB arasında RAM ve 128 GB ila 512 GB arasında depolama seçeneklerini getiriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Samsung esas AMD GPU’lu yeni Exynos işlemci ile merak uyandırıyor

Samsung’un yeni işlemcisinde AMD, GPU yani grafik tarafına odaklanıyor. Olası adıyla Exynos 2100 / 2200, kesin olarak Radeon grafik birimiyle geliyor.

Bu konuda sanal Computex 2021 konferansında konuşan AMD CEO’su Dr. Lisa Su, yeni Exynos işlemcide / işlemcilerden kesin olarak ray tracing (ışın izleme) desteğinin olacağını da duyurdu.

Dr. Lisa Su, yeni Exynos işlemcinin AMD GPU’su sayesinde variable rate shading (Oyun performansını artırmaya yönelik özel bir teknik) desteğine sahip olacağını da açıkladı.

Su, yıl sonunda Samsung’un işlemcisi için daha fazla bilgiyi kamuoyu ile paylaşacağını aktardı. AMD’nin RDNA 2’li GPU temeline sahip Samsung Exynos işlemcinin ise ilk olarak 2022 başında gelecek Galaxy S22 ailesine gücünü vermesi bekleniyor.

İlginizi Çekebilir

Her bisikleti elektrikli yapan özel kit