reklamı kapat

POPÜLER

Samsung

Samsung, telefon kameraları odaklı ilginç çalışmasıyla gündemde

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung, akıllı telefon kameraları için gelecek bakışı attıran bir sistemin patentini aldı.

Samsung, akıllı telefon pazarında en iyi kameraya sahip telefonları sunamıyor. Firmanın amiral gemileri dahi rakiplerinde gerisinde kalıyor. Burada kameralar kötü demiyoruz ancak satış konusunda mobil pazarın lideri olan şirket, konu görüntüleme olunca pazara liderlik edemiyor.

Ancak firma bu alanda öne çıkabilmek adına çalışmalarına devam ediyor ve bu konuda gelecek için özel bir sistem daha karşımızda yer alıyor. LetsGoDigital tarafından bulunan bu sistem, hareketli bir modülden oluşuyor.

Bu modülde birden fazla kamera dişli / motorlu bir sistem üzerinden “Y” şeklinde hareket ediyor. Söylendiği kadarıyla bu yapı sayesinde ana + ultra geniş açı + telefoto kameralar farklı diyafram değerlerine sahip oluyor.

Burada her kameranın diyafram değeri konumuna göre değişebiliyor. Kameralar bu diyaframlar arkasında hareket ettirilerek sensöre giren ışık miktarı ve alan derinliği kontrol edilebiliyor.

Daha önce telefonlarında değişken diyafram kullanan Samsung, bu sistem ile altyapının etkisini daha da artırmak istiyor gibi görünüyor. Ancak bu sistem kağıt üzerinde çok büyük bir risk doğuruyor. O da kesinlikle sağlamlık oluyor.

Böyle hareketli bir yapıda arazı riski çok fazla ve sırf bu yüzden sistemin yakın zamanda gerçek olması çok olası durmuyor. Ayrıca böyle bir sistem telefon içerisinde çok fazla yer kaplayacaktır. Firmalar pilden kısmamak adına bunu istemiyor.

Samsung smartphone camera

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Samsung Galaxy S22 serisi geliştiriliyor ancak bu kamera sistemi telefonlar için hiç olası görünmüyor

Geçen hafta Galaxy S22 Ultra özelinde 200 megapiksellik bir Olympus imzalı kameranın kullanılacağı iddia edilmişti. Daha sonra ise başka bir sağlam kaynak bunun söz konusu olmadığını aktardı.

Bu kaynağa göre telefonda / seride 108 megapiksellik bir ana kamera yer alıyor. Bu bilgiyi veren kaynak oldukça sağlam olduğundan, 200 megapiksellik kamera iddiası rafa kalkıyor.

Ancak yine de seri için ciddi kamera geliştirmesi bekleniyor. Modellerdeki 108 megapiksellik ana kameranın diğer modeller gibi yeni sensörler kullanması ihtimal dahilinde yer alıyor.

Samsung’un 200 megapiksellik bir kamera geliştirdiğini ise tekrardan hatırlatalım. Bu sensörü yüksek ihtimalle ilk olarak Xiaomi imzalı bir amiral gemisinde göreceğiz. 

İlginizi Çekebilir

OPPO’dan çok ilginç akıllı telefon konsepti