reklamı kapat

POPÜLER

Samsung, yeni akıllı saatleri Gear 2 ve Gear 2 Neo’yu resmen duyurdu

Samsung, Mobil Dünya Kongresi’ne çok az bir süre kala yeni nesil akıllı saatlerini görücüye çıkardı. Gear 2 ve Gear 2 Neo olmak üzere iki farklı modelle karşımıza çıkan Samsung’un en büyük sürprizi ise akıllı saatlerde kullanılan işletim sistemi.

Daha fazla kişiselleştirilebilir, kontrol edilebilir ve bağlantı imkanı sunan akıllı saatler köklü değişiklikleri de beraberinde getiriyor. Tasarım anlamında modern ve estetik hatlara sahip olan cihazlar, daha önce belirttiğimiz gibi Android’in yerine Tizen işletim sistemiyle geliyorlar. Büyük miktarda maddi yatırım ve araştırmalar sonucu Intel ortaklığıyla geliştirilen işletim sistemini daha önce NX300M kamerada kullanan Samsung, ürün yelpazesini genişleterek Google’a bağımlılığını azaltmayı hedefliyor. Günümüzde Tizen yüklü cihaz sayısının çok az olmasından ötürü Android’e göre kullanılabilirlik ve arayüz anlamında ne gibi farklılıkların olduğu tam anlamıyla bilinmese de, zengin uygulama ekosisteminin yer aldığı belirtiliyor.

gear2-2
ARADAKİ FARK KAMERA
Gear 2 ve Gear 2 Neo arasındaki tek fark kamera. Gear 2’de 720p video kaydı yapabilen 2MP otofokuslu kamera yer alırken, Gear 2 Neo ise herhangi bir görüntü yakalama donanımına sahip değil. Kamerayı saat kordonundan ana kasa üzerine taşıyan yetkililer, yine aynı bölümde yer alan IrLED sensör sayesinde televizyon gibi cihazlara uzaktan komut verilebilmesini sağlıyorlar. Ayrıca üst kısımdaki mikrofon ve alt bölüme getirilen yeni fiziksel buton sayesinde saatin kordonunu değiştirmek için bir engel kalmıyor.

gear2-1
DAHA UZUN PİL ÖMRÜ
Donanım anlamında en önemli iyileştirmelerin başında pil ömrü geliyor. Galaxy Gear’ın ortalama bir gün giden bataryası standart 300 mAh li-ion pille beraber 2-3 güne, düşük performansta ise 6 güne kadar çıkabiliyor. Diğer taraftan 320×320 piksel çözünürlükte 1,63 inç Super AMOLED ekran, 1 GHz çift çekirdek işlemci, 512 MB RAM, 4 GB dahili hafıza, dahili müzik çalar ve Bluetooth 4.0 bağlantı arabirimiyle üst seviye kullanıcı deneyimi sunuluyor.

gear-2-3
Ek olarak kalp atışlarının ölçülebilmesi için sensör, adım sayacı pedometre, ivme ölçer, jiroskop donanımlarının yanı sıra -yürüyüş, koşu, bisiklet sürme gibi- spor aktivitelerine özel spor modu yer alıyor. 36,9×58,4×10 mm ölçülerine sahip Gear 2 68 gr iken, 37,9×58,8×10 mm ölçülerindeki Gear 2 Neo ise 55 gr ağırlığına sahip. Yarın başlayacak Mobil Dünya Kongresi 2014 etkinliği ile somut şekilde karşımıza çıkacak Gear 2 ve Gear 2 Neo’nun fiyatları hakkında açıklama yapılmazken, nisan ayı gibi satışa sunulabileceği ifade ediliyor.