reklamı kapat

POPÜLER

Pininfarina K350

Sedanın ardından sıra SUV’da; işte öne çıkan özellikleriyle 403 beygirlik Pininfarina K350

Pininfarina imzasıyla Pekin’de tanıtılan ikinci önemli proje olan K350, sedan modeliyle benzer tasarım karakterini barındırıyor.

Hong-Kong merkezli Hybrid Kinetic Group ile geliştirdiği iki önemli projeyle Pekin Otomobil Fuarı’na katılmasını beklediğimiz Pininfarina, 1.000 kilometreye kadar menzil kat edebilen sedan modeli H500‘ün ardından K350 adını verdiği ikinci modelini de katılımcılarla buluşturuyor. Bu kez binek bir otomobil yerine SUV sınıfında karşımıza çıkan köklü tasarım şirketi, ikinci projesinde de ilkini aratmayacak teknik detaylarla karşımıza çıkıyor. Tasarımları itibarıyla birbirlerini tamamladığını gördüğümüz bu iki konsept, yeni bir markanın ürün gamını oluşturma hamlesini aklımıza getiriyor. Tabi ki büyük resme baktığımızda bu ortaklığın en büyük faydasını hiç şüphesiz kullanıcılar görecek.

Menzil değeri açıklanmadı

H500 sedan projesinde olduğu gibi elektrikli bir model olarak tasarlanan Pininfarina K350’de kullanılan elektrik motorlarının kombinasyonuyla ortaya 403 beygir gibi bir güç çıkıyor. 0’dan 100’e hızlanmasını H500’ün 0,2 saniye gerisinde olacak şekilde 4,7 saniyede tamamladığı söylenen modelin maksimumda erişebileceği hız ise 250 km/s. İlginç bir şekilde aracın menziliyle ilgili herhangi bir değer paylaşmayan yetkililer, bunu seri üretime geçiş sırasında netleştirme planı içerisinde diye düşünüyoruz. K350’nin dış tasarımıyla ilgili söyleyebileceğimiz ilk şey kesinlik dikkat çekici olduğu. Dikey çizgilerle kesilmiş ve krom parçalarla zenginleştirilmiş ızgara üzerine şekillenen ön bölümde slim LED far tasarımına yer verilirken, arka tarafta da stop lambasının yapısı bu karakteri tamamlıyor.


Projenin dış tasarımı her ne kadar dikkat çekici olsa da, içeride kullanılan detaylar kesinlikle çok daha cezbedici. Tamamen deriyle kaplanmış bir konsolla kapılarını bize açan K350’de ön bölüm tamamen dijital ekrandan oluşuyor. Bölünerek aynı anda farklı şekilde kontrol edilebilme özelliğine de sahip olan bu ekranlarla birlikte, şirketin felsefesini de net bir şekilde oturtabiliyoruz artık. Fuarın tamamlanmasının ardından geleceklerinin şekilleneceğini düşündüğümüz bu iki modelin, en azından ilk adımda sadece Çin’de satışa sunulması bekleniyor.