reklamı kapat

POPÜLER

Aston Martin Vantage AMR

Sınırlı üretim adetleriyle manuel ayrıcalığı; Aston Martin Vantage AMR

Tasarımla sürüş zevkini bir araya getiren Aston Martin Vantege AMR, beraberinde hatırı sayılır iyileştirmeleri de getirmeyi ihmal etmiyor.

Ferrari başta olmak üzere sürüş dinamiklerini üst limitlerde sunan isimlerin artık manuel şanzıman seçeneklerine veda ediş süreci çoktan başladı. Kimilerine göre artık elzem olan bu durumun kimilerine göreyse sürüş zevkine etki etme durumu göz ardı edilemeyecek noktalarda. Aslında sürecin bu kademelerle ilerleyişiyle artık manuel opsiyonları daha çok özel serilerde göreceğimize dair bir bekletinin oluştuğunu söyleyebiliyoruz. Nitekim Aston Martin de bu strateji üzerinden karşımıza sınırlı üretim Vantege AMR ile çıkıyor. Markasının tasarım devriminin ilk adımlarından biri olan bu küçük otomobil için sunulan özel versiyondan toplamda sadece 200 adet üretilecek.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Teknik özellikler

Yeni jenerasyon ailenin manuel opsiyonuyla satın alınabilen ilk otomobili de olan Vantage AMR’nin kaputunun altında herhangi bir değişim bizleri karşılamıyor. Bu da 4.0 litrelik twin-turbo V8‘in hala 503 beygir güç ve 625 Nm tork değerleri ürettiği anlamına geliyor. İşin en büyük değişimini oluşturan şanzıman kısmında ise Graziano imzalı 7 ileri manuel şanzıman var. Motor sporlarından ilham alınarak geliştirilen bu özel üniteye, AMSHIFT adındaki minimum geçiş kaybı yaratacak bir sistem eşlik ediyor. Son olarak arka bölüme entegre edilen diferansiyel kilidi ve 50:50 ağırlık dağılımı gibi etmenler de Vantage AMR için önemli nitelikler arasında. Tüm bu parçaları bir araya getirdiğimizde 313 km/s’lik maksimum hız ve 3,9 saniyelik 0-100 değerlerinin elde edilebildiğini görüyoruz. Üzerinde standart olarak sunulan karbon seramik fren sistemi ve diğer bileşenlerle 95 kilomgrama kadar ağırlık kazanımının da elde edildiği Vantage AMR, 179.995 dolarlık fiyatla satışa sunulacak. Aracın son 59 örneği ise, 1959 yılındaki Le Mans zaferinin yıl dönümü vesilesiyle “Vantage 59” rozetini taşıyacak.

İlginizi çekebilir

Aston Martin SUV