reklamı kapat

POPÜLER

Sony FDR-X3000 incelemesi

Sony FDR X3000

BİLİNDİK TASARIM

Daha önceki modellerde olduğu gibi parlak beyaz renkli gövdeyle karşımıza çıkan Sony FDR-X3000, ergonomik ve hafif tasarımı sayesinde elde rahat tutuş imkanı sağlıyor. Sağ yan tarafında kameranın kontrolü için küçük bir ekranın, menü ve kontrol tuşlarının yer aldığı kameranın üst kısmında kayıt ve güç tuşları yer alıyor. Unutmadan söyleyelim; yan kısımda yer alan ekranda arka aydınlatma kullanılmıyor. Karanlık ortamda kameranın ayarlarını değiştirmeyi düşünüyorsanız yanında gelen canlı önizlemeli uzaktan kumandayı kullanmanız gerekiyor. Bağlantı noktalarına geri dönecek olursak kameranın arka tarafında microHDMI, microUSB ve 3,5 mm mikrofon girişi gibi bağlantı noktaları bulunuyor. Mikrofon bağlantısının daha iyi ses kaydı için harici bir mikrofon kullanmak isteyenler tarafından tercih edileceğini söyleyebiliriz. Kameranın alt tarafında ise microSD kart yuvası yer alıyor. Sony’nin M2 hafıza kartları haricinde kameraya microSD kartlar da takılabiliyor.


Kameranın gövdesi su sıçramalarına, toza ve donmaya karşı dayanıklı olsa da Sony FDR-X3000’i denizde veya havuzda kullanmak istediğinizde kutu içeriğinden çıkan su altı korumasını kullanmanız gerekiyor. Bu korumayı kullandığınızda kamera, 60 metre derinlikte dahi sorunsuz bir şekilde çalışabiliyor. Kameranın 60 metre derinlikte kullanılabilmesi özellikle dalış yapan veya denizde selfie çekimler yapmaktan hoşlananların ilgisini çekeceğinini belirtebiliriz. Kutu içeriğinden çıkan dahili ekrana sahip uzaktan kumanda sayesinde kamera kolay bir şekilde kontrol edilebiliyor. Kamerada kullanılan aynı arayüze sahip olan kumanda sayesinde kamerayı açıp kapatarak pilden tasarruf edebilirsiniz.


Canlı önizleme görüntülenirken yaklaşık 2,5 saatlik kullanım imkanı sunan kumanda kamerada 3 kat dijital yakınlaştırma yapılmasını da mümkün kılıyor. Örneğin video çözünürlüğünü değiştirmek istediğinizde kamera haricinde bu kumandayı da kullanabiliyorsunuz. Uzaktan kumanda birlikte gelen kayış sayesinde bileğe veya gidona takılabiliyor. Bu kumandanın bir diğer güzel özelliği ise canlı önizleme yeteneğine sahip olması. Kamerada kaydetmek istediğiniz görüntüler bu özellik sayesinde uzaktan kumanda da görüntülebiliyor. Şarj adaptörüne yerleştirildiğinde yaklaşık 1.5 saatte şarj edilebilen uzaktan kumandanın canlı önizleme görüntülenirkenki kullanım süresi ise 2,5 saat.