reklamı kapat

POPÜLER

Sony FDR-X3000 incelemesi

sony

VİDEO KALİTESİ VE PERFORMANS

Sony FDR-X3000’ün en dikkat çeken özelliklerinden biri gelişmiş sabitleme sistemi. Balanced Optical SteadyShot adı verilen optik görüntü sabitleme özelliğini kullanan kamera bu sayede videolarda oluşabilecek sarsıntının önüne geçiyor. Kaydettiğimiz videoları izlediğimizde bu özelliğin gerçekten de çok iyi çalıştığını belirtelim. Kamerayı özellikle kaskta, otomobilde veya bisiklette kullandığınızda bu özelliğin artıları ortaya çıkıyor. Daha net ve pürüz görüntüler vadeden bu özellik güçlü sarsıntılarda bile oldukça işimize yaradı. Kamera bununla birlikte Zeiss Tessar lensle farkını ortaya koyuyor. Sony’nin fotoğraf makinelerinden alışık olduğumuz Zeiss lens sayesinde kamera yüksek performansa sahip. Özellikle iyi ışık koşullarında kaydettiğimiz videolarda keskin ve detaylı görüntüler sunan kamera düşük ışıkta çektiğimiz dış ve iç mekan çekimlerinde gren üretse de kameranın ortalamanın üzerinde düşük ışık performansı sergilediğini söyleyebiliriz.


Kameranın performansı kadar mikrofon performansı da oldukça başarılı. Rüzgarlı havada kaydettiğimiz videolarda dahili stereo mikrofonun çok iyi çalıştığını ve arkadaki rüzgar sesini azalttığını söyleyelim. Kamerada bununla birlikte normal, geniş ve ultra geniş olmak üzere üç farklı çekim açısı bulunuyor. Bir konunun bütünlüğünü görmeyi planlıyorsanız kamerada ultra geniş veya geniş açı ayarını tercih etmek mümkün. Bu ayarların iç mekan ve mimari çekimler için uygun olduğunu söyleyelim. Gerek Full HD gerekse 4K çözünürlükte kaydettiğimiz videolarda beklentimizi karşılamayı başaran kamerada saniyede 100 Mbps’te 4K video kaydı seçilmesi durumunda oldukça hızlı bir SD kart kullanmanız gerekiyor.

Bu arada karşılaştırma yapmak gerekirse Sony’nin yeni aksiyon kamerası 100 Mbps‘te 4K video kaydına izin verirken, GoPro Hero5 Black, 60 Mbps‘te 4K video kaydı yapabiliyor.

Daha yüksek bit hızı sayesinde Sony FDR-X3000, daha az sıkıştırma sunduğundan GoPro Hero 5’e kıyasla 4K çözünürlükte daha yüksek kalite vadediyor. Sony FDR-X3000’de saniyede 120 kare 1080p video kayıt özelliği de bulunuyor. Bu ayar seçiliyken ve 4K çözünürlüke dahi görüntü sabitleme özelliği çalışıyor. Bu arada araya not düşmekte yarar var; Full HD çözünürlükte en iyi ayar seçiliyken bir dakikalık videonun boyutu 399,7 MB iken, 4K çözünürlükte bu rakam 768,2 MB’a çıkıyor.Video kalitesi haricinde fotoğraf performansını da test ettiğimiz kamera ışıklı bir ortamda detaylı görüntüler sunsa da aynı başarıyı düşük ışıkta sergilemiyor. Işığın yetersiz kaldığı bir ortamda çektiğimiz karelerde gren tam boy bir ekranda açık bir şekilde görülüyor.