reklamı kapat

POPÜLER

Sony Xperia telefonların geleceği karanlık

Çarşamba günü Tokyo’da bir grup gazeteciye verdiği demeçte Sony CEO’su Kazuo Hirai, mobil cihazların önümüzdeki yılki getirisine bakarak alternatif seçenekleri değerlendireceklerini söyledi. Hirai’nin bu sözlerinden, akıllı telefonlar dışındaki tüm operasyonlarda ilk çeyrekte kar açıklayan şirket için dönüm noktasının yakın olduğu anlaşılıyor.

Reuters’ın haberine göre yakın zamandaki ekonomik göstergelere bakıldığında, maliyetleri aşağı çekmeyi sağlayan PC bölümünün kapatılmasına ek olarak Sony’nin hem görüntü sensörleri hem de PlayStation tarafında ilerleme kaydettiği ortada. Fakat mobil cihaz pazarı için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Mobil cihazlar tarafında bir süredir yüzü gülmeyen Sony, son olarak 31 Mart 2015’te sona eren mali yıl sonu raporunda 1,1 milyar dolar zarar açıklamıştı.

Sony’nin CEO’su eğer akıllı telefon pazarında önümüzdeki yıl da bekledikleri başarıyı yakalayamazlarsa alternatif seçenekleri gözden geçirecekleri söylüyor. Bu kadar kısa sürede mobil cihazlar operasyonunu karlı bir bölüme dönüştürmesi zor görünen Sony’nin alternatif seçeneklerle kastettiği akıllı telefon pazarından çekilmek olduğu anlaşılıyor. Kaz Hirai böyle açıklamalar yaparken onun ardından Reuters’a açıklamalar yapan Sony sözcüsü Yoshinori Hashitani ise önümüzdeki çeyrekte akıllı telefon tarafında da kar açıklayacaklarını düşündüklerini ve şimdilik akıllı telefon pazarını terk etmeyi düşünmediklerini söylüyor.

Sony’nin Xperia modellerinin de dahil olduğu akıllı telefonları, Japonya’da pazarın yüzde 17,5’ini elinde bulunduruyor. Kuzey Amerika’da ise Xperia’ların payı geçen sene yüzde 1’di.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Sony Xperia telefonların geleceği karanlık” için 2 cevap

  1. ahmet civelek dedi ki:

    tamam sony nin geleceği yok diyerek millet telefonlarıızı almaz böylece batmanız garanti olur. Böyle ticari mantık mı olur!

  2. Yılmaz dedi ki:

    Kaç senedir piyasadalar ama bi telefon yapmayı beceremediler. O tiksinç lcd ekranları kullandıkları sürece bi halt olmaz Xperia’dan. Bir de Japon firması hesapta.