reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX PAZ Starlink

SpaceX, çok özel bir Falcon 9 kalkışına hazırlanıyor

Başarılı Falcon Heavy kalkışıyla 2018’e harika bir başlangıç yapan SpaceX, 2017’de standart hale getirdiği ticari kalkışlara yeni bir görevle tekrar başlıyor. Ancak bu yeni görevin diğerlerinden daha özel bir amacı bulunuyor.

SpaceX uzun zamandır uzaya internet uyduları gönderecek haberleriyle gündeme geliyor. Bu noktada Dünya’nın etrafını 4.425 adet uydu ile sırmayı hedefleyen şirket, aşağıya 1 Gbps hızında kablosuz internet sağlamak istiyor. Bu amacını gerçekleştirebilmek adına FCC’ye başvuran ve gerekli izinleri aldığı belirtilen Elon Musk‘ın göz bebeği, bu konudaki en ciddi adımı 17 Şubat tarihinde atıyor. Söylendiği kadarıyla İspanya‘ya ait radar gözlem uydusu PAZ ile beraber Microsat-2a ve Microsat-2b uyduları da alçak dünya yörüngesine çıkıyor. Bu deneysel uydular ile internet projesine ilk başlangıcı yapacak firma, projeyi ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde hayata geçirecek. Bunun için 800 uyduya ihtiyacı olduğu belirtilen firma, 5 yıllık süreçte 4.425 seviyesini yakalayacak. Şirkete 10 milyara dolara yakın maliyet çıkaracağı belirtilen projeden büyük kar elde edilmesi amaçlanıyor. Bu gelirin de Mars hedefini finanse etmek için kullanılacağı söylenenler arasında yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SpaceX, büyük hedefe hazırlanıyor

Bildiğiniz gibi şirketin en büyük hedefleri arasında insanoğlunu Mars‘a götürmek yer alıyor. Orada koloni kurulması için büyük planlar yapan şirket, bunu gerçekleştirmek için elbette çok büyük paralara ihtiyaç duyuyor. Bu parayı kazanmaya yönelik önemli bir adım sayılan “Starlink” isimli proje ise sonunda hayata geçiyor. Kalkışın 17 Şubat tarihinde Kaliforniya’da yer alan Vandenberg Hava Üssü’nden yapılacağı açıklanıyor.

İlginizi çekebilir