reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Falcon 9’un fırlatılması son dakikada iptal edildi

SpaceX’in uzay projeleri tüm hızıyla devam ediyor. Daha önce bazı aksilikler yaşayan Falcon 9 roketinin fırlatılışında SpaceX artık daha titiz davranıyor gibi görünüyor. Fırlatılmasına çok kısa bir süre kala iptal edilen roketle ilgili olarak Elon Musk, Twitter hesabı üzerinden açıklamalarda bulundu. 

Advertisement

Florida’da gerçekleştirilecek olan roket fırlatılışı beklenmedik bir şekilde iptal edildi. Fırlatmaya 13 saniye kala rokette bir arıza tespit edildiği için fırlatma acil bir şekilde durduruldu. Mühendislerin roketin üst kısımlarında bir sorun olduğunu tespit ettiği ve bu güvenlik gerekçesiyle fırlatmanın iptal edildiği ifade ediliyor. Elon Musk tespit edilen bu sorunun aslında direkt olarak uçuşa etki etmeyeceğini ancak bu sorunun dolaylı olarak diğer bazı parçaları etkilemesinden endişe edildiği için böyle bir karar aldıklarını ifade etti.

Falcon 9 roketindeki sorunların mümkün olan en kısa sürede çözülüp roketin uzaya fırlatılması gerekiyor. Zira Uluslararası Uzay İstasyonu şu an yörünge itibarıyla tam olarak roket rampasının bulunduğu Cape Canaveral üzerinde bulunuyor. Roketin tam olarak istasyona ulaştırılabilmesi için fırlatmanın çabucak gerçekleşmesi gerekiyor. SpaceX’in bugün içersinide roketi fırlatacağı düşünülüyor. Öte yandan Elon Musk’ın fırlatma saatiyle ilgili olarak net bir bilgi vermediği için detayların kısa sürede netleşmesi bekleniyor.