reklamı kapat

POPÜLER

spacex Inspiration4

SpaceX ile uzaya gidecek siviller, en özel manzaralı tuvalete sahip olacak

SpaceX, uzaya önümüzdeki dönemde ilk defa sivil çıkaracak. İşte bu görev için tasarlanan Crew Dragon, tuvalet deneyiminde çağ atlayacak.

Uzaya ilk defa astronot değil sivil taşıyacak ve bu konuda bir ilke imza atacak SpaceX,  toplam dört kişilik görevi bir sorun olmazsa 2021’in sonunda yapacak.

Bu görevde tam olarak Jared Isaacman, Hayley Arceneaux, Chris Sembroski ve Dr. Sian Proctor uzaya gidecek.

İşte bu kişiler, şimdiye kadar görülmüş en özel manzaraya sahip tuvalete sahip olacaklar. Yukarıda da görebileceğiniz üzere Falcon 9 roket ile uzaya gönderilecek Crew Dragon’un üstünde kubbe şeklinde camdan bir bölüm yer alıyor.

Gelen bilgiye göre aracın tuvaleti de tam da burada yer alıyor. Bu sayede araçtaki dört kişi de tuvaletlerini nefes kesici bir manzaraya karşı yapabilecekler.

Bu 360 derece görüş açısına sahip tuvalet, elbette uzaya gidecek dört sivile de unutmayacakları bir tuvalet deneyimi sunacak.

Crew Dragon’un sivil görev için yerleştirilen bu camdan kubbeye sahip uç noktasında normalde, ISS’e kenetleme için tasarlanan özel bir bağlantı sistemi yer alıyor.

SpaceX tarafından uzaya gidecek siviller hakkında neler biliniyor?

Üzerinden geçmek adına görevdeki en önemli isim milyarder Jared Isaacman oluyor.”Inspiration4” isimli bu tarihi görevi mümkün kılan esas isim olan Isaacman, yanına gerçekten dikkat çeken isimler seçmiş durumda.

Örneğin Inspiration4 görevinde yer alan 29 yaşındaki Hayley Arceneaux, uzaya çıkan en genç ABD vatandaşı olacak.

Bugün açıklanan isimlerden Chris Sembroski‘nin 41 yaşında bir emekli pilot ve aktif Lockheed Martin çalışanı olduğu aktarılıyor. Dr. Sian Proctor ise 51 yaşında bir pilot girişimci ve eğitimci olarak tanıtılıyor.

İlginizi Çekebilir

Kısa süre önce önemli bir başarı elde eden uçan otomobil