reklamı kapat

POPÜLER

Sporcuların yol arkadaşı; Huawei Watch GT Runner incelemesi

Huawei Watch GT Runner

HUAWEI WATCH GT RUNNER PERFROMANS

İlk kez Huawei MatePad 11 tabletinde HarmonyOS işletim sistemini kullanan Huawei yeni akıllı saatinde de kendi işletim sistemini kullanıyor. Bu işletim sistemi akıllı saatin akıcı bir şekilde çalışmasını sağlıyor. Arayüz geçişlerinde ve uygulama açılışlarında akıllı saat hızlı bir performans sunuyor. Akıllı saatte daha önceki modellerden farklı olarak daha hızlı uydu konumu özelliği bulunuyor. Yeni anten tasarımı sayesinde akıllı saat daha gelişmiş bağlantı ve GPS desteği sağlıyor. Çift bantlı ve beş sistemli GNSS ise daha hızlı uydu arama hızına ve daha doğru konumlandırmaya imkan tanıyor.

Modelde koşuya yeni başlayan kişiler haricinde profesyonel koşuculara da hitap eden özellikler var. TruSport adı verilen bilimsel koşu programı sayesinde  antreman yoğunluğu, antreman hacimleri, koşu programı ve toparlanma süreleri görülebiliyor.  Kişisel antreman planları oluşturabilen program ayrıca uzun vadedeli antreman performans analizi de sunuyor. Bu sayede koşu performansı geliştirilebiliyor. Koşu yapan kişiler için bu özellikler gerçekten faydalı görünüyor. Akıllı saatte haftalık antreman yükü özelliği de yer alıyor. Bu özellik yüksek yoğunluklu bir antremandan sonra dinlenmek için uygun zamanı ve doğru antrenman hacmi hakkında bilgi sunuyor. Bu özellik sakatlığın önüne geçmeyi hedefliyor.  Akıllı saatte yapay zekadan güç alan koşu antrenörü özelliğini başarılı bulduk. Haftalık antreman verilerini analiz eden bu özellik bizi motive ederek daha iyi koşu yapmamıza katkı sağladı.  Huawei Watch GT Runner’da rota paylaşımı özelliği de mevcut. Bu özellik yardımıyla koşu rotaları paylaşılabiliyor ve  rotalar eklenebiliyor.

Rota belirlendikten sonra bu özellik çevrimdışı olarak da çalışabililiyor. Akıllı saatte beğendiğimiz özellikler arasında dahili barometre ve dahili pusula da yer alıyor. Akıllı saatin bünyesinde barometre olduğu için kötü hava koşulları hakkında uyarı alınabiliyor. Akıllı saatte piyasadaki saatlerden farklı olarak laktak eşiği özelliği de bulunuyor. Bir tür egzersiz yoğunluğu seviyesi olan laktak eşiği koşuculara yardımcı oluyor. Eşik geçildiğinde yorgunluk hızla artmaya başlıyor. Huawei laktak eşiği değerinin doğru bir şekilde yapılması için bu testin açık alanda yapılması gerektiğini belirtiyor. İşlem ise 20-30 dakika arasında tamamlanıyor.

Akıllı saat Huawei’nin iddia ettiği 14 güne varan pil ömrünü de bize sağladı. Pek tabii bu pil ömrü için ekran parlaklığını otomatik seviyede ayarlamalı ve çok fazla egzersiz seçeneğini kullanmamanız gerekiyor. Eğer akıllı saati aktif bir şekilde kullanmayı düşünüyorsanız pil seviyesi de pek tabii düşüyor. Ancak yine de akıllı saatin sunduğu pil ömrü performansı başarılı.