reklamı kapat

POPÜLER

Stajyer deyip geçmeyin; Apple’ın ilk 500 emojisinin tasarım süreci şaşırtıyor

Dijital iletişim en önemli getirilerinden biri emojiler. Duygularımızı daha net ifade etmemize yardımcı olan emojiler kısa sürede gündelik sohbetlerimizin ayrılmaz bir parçası haline geldi. Apple’ın yaygınlaşmasına ciddi katkı sağladığı bu iletişim biçimi 2008‘de pek kimse tarafından bilinmiyordu. Teknoloji devinde staj yapmaya başlayan Angela Guzman da onlardan biriydi. Ancak kısa sürede emojilerin büyük bir başarıya dönüşmesine katkı sağlayan isimlerden biri oldu.

Yaşadıklarını birinci ağızdan paylaşan Angela Guzman üniversiteden mezun olmadan önce Apple‘da staj yapma fırsatı yakaladığını ifade ediyor. iPhone ekibine dahil edilen genç kadın ilk gününce önce emojinin ne olduğunu öğrenip, ardından ilk 500 emojiyi geliştiren iki kişilik ekibe dahil ediliyor. İkonografi konusunda uzman olan Raymond’ın üç aylık süreçte onu eğittiğini, ardından ilk emojiler için çalışmaya başladıklarını anlatıyor.

İlk 500 emojinin doğuşu

Uzun öğrenme sürecinin ardından tasarladığı ilk emoji nişan yüzüğü oluyor. O zamanlar fazlasıyla yavaş olduğunu ve tasarımı ancak tüm gün çalışarak bitirebildiğini ifade ediyor. Elbette eli alıştıkça hız kazanıyor. Günde iki, üç ve dört tasarım hazırladığı oluyor. Daha sonra ortaya koydukları çalışmalar Steve Jobs tarafından değerlendiriliyor ve onaylanıyor. Olur alan emojiler yeni iPhone modellerine dahil ediliyor. Böylece giderek yaygınlaşıyor ve gündelik hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geliyor.

Gündelik hayattaki iletişimimizi şekillendiren bu süreç Angela Guzman’ın da yaşamını değiştiriyor. Elde ettiği başarı ve öğrendikleri onu şu an olduğu noktaya getiriyor. Angela artık tasarım yöneticisi olarak görev yapıyor ve Google için çalışıyor. Fakat iş hayatına şekil veren dönemi de yüzünde bir gülümsemeyle hatırlıyor.