reklamı kapat

POPÜLER

Su altında sesli geri bildirim verebilen aktivite takip cihazı

Piyasada yüzücüler için aktivite takip cihazları mevcut. Ancak genelde saat ve bileklik formunda olan cihazlar, yüzerken aktiviteyle ilgili bilgi sahibi almayı zorlaştırıyor. Ekranda bilgilere göz atmak isterken yüzmeyi bırakmak gerekiyor ve bu da aktivitenin bölünmesine neden oluyor. Bu yüzme takibi yapabilen cihaz ise sesli bilgilendirme yaparak yüzücülerin işini oldukça kolaylaştırıyor. 

Platyens isimli girişimin geliştirdiği Marlin isimli GPS’li yüzme takip cihazı, profesyonel yüzücüleri hedef alıyor. İki farklı parçadan oluşan cihazın biri kulaklığın yakınına diğeri ise başın arkasına yerleştiriliyor. Kemik üzerinden ses iletimi sağlayan cihaz, böylece seslerin su altında rahat bir şekilde yüzücüye iletilebilmesini mümkün hale getiriyor. Arka kısımda yer alan cihaz aktivite takibi yapıyor ve verileri sesli olarak yan taraftaki diğer cihaza iletiyor. İki cihaz birbiriyle küçük bir kablo aracılığıyla bağlantı kuruyor.

Yüzücünün hareketlerini analiz eden cihaz, tur süresi ve ortalama hız gibi detayları sesli olarak söylüyor. Böylece hiçbir çaba göstermeden yüzmeyle ilgili genel bilgiler hızlıca öğrenilmiş oluyor. Marlin planlanan yüzme güzergahı üzerinde beklenmedik bir akıntı olduğunu tespit edebiliyor. Bu sayede önceden kullanıcıyı uyarıyor ve farklı bir yöne dönmesini isteyebiliyor. Mayıs ayında satışa sunulacak cihaz 150 dolara satın alınabiliyor.

YORUMLAR