reklamı kapat

POPÜLER

Yatırım fiyaskolarında bugün: 9 milyon dolarlık akıllı kredi kartı projesi buhar oldu

2014 yılında başarılı bir şekilde adını duyuran Plastc, ön siparişlerle beraber 9 milyon doların üstünde yatırım almıştı. Ancak bu proje gerçekleşmeyecek.

Kredi kartı ve ATM kartlarını tek bir kartta toplama fikri üzerinden yola çıkan Plastc, esasen oldukça akılcı bir teknoloji sunuyordu. Benzerlerinden çok daha erken bir teslim tarihi vadeden Plastc’in vaatleri ise ne söyledikleri zaman gerçekleşti ne de şimdi gerçekleşecek. İlk olarak projeyi hatırlamak gerekirse; Plastc 20 farklı kart bilgisini aktarabildiğiniz, Bluetooth destekli bir kredi kartı. Üzerinde dokunmatik e-ink ekran yer alan kartta, işlem yapacağınız banka kartını da kolaylıkla seçebiliyorsunuz. Teoride oldukça kullanışlı olan kredi kartı iş pratiğe geldiğinde ise ne yazık ki kepenkleri indiriyor.

İnternet sitelerinden yaptıkları duyuruda firma Plastc Card’ın üretilemeyeceğini ve ön siparişlerin hiç birinin gönderilemeyeceğini açıkladı. Tüm sosyal medya ve müşteri hizmetleri servislerini de kapatan firma sebepleri de sıraladı. Yapılan açıklamaya göre Plastc, iki kez yatırımcılar tarafından yarı yolda bırakılmış. Yetersiz sermaye sebebiyle de proje bir türlü gerçekleştirilememiş. Ancak bahsedilen yatırım anlaşmaları için tarihler 2017 yılını gösteriyor. Aradaki kayıp üç yılda neler olduğu meçhul. Tabii bu arada ön siparişlerden gelen gelirin ne olduğu konusunda da bir açıklama yapılmadı. Plastc’in ön siparişte bulunan kullanıcılara paralarını geri ödeyip ödemeyeceği bilinmiyor. Ancak tamamen battıkları ve tüm servislerini kapattıkları göz önüne alınınca, belki de kullanıcılar için bu kötü yatırımı unutmak en iyisi…

Sizce bu bir fiyasko mu yoksa nitelikli dolandırıcılık mı?

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

YORUMLAR