reklamı kapat

POPÜLER

GTS

Su ile güç üreten otomobil: BMW M4 GTS [Video]

Motor teknolojileri her geçen gün daha da karmaşıklaşıyor. Markalar daha verimli motorlar üretebilmek için farklı teknolojiler kullanıyor. BMW M4 GTS de bu farklı teknolojilerden birini kullanarak güç üretmeyi başarıyor.

BMW M4 GTS inanılması güç ve yapması da bir o kadar zor bir teknoloji ile motorunun verimliliğini artırmaya çalışıyor. GTS, motorunda su enjeksiyon sistemi barındıran son derece nadir araçlardan birisi. Sistem çift turbolu GTS’i 444 Beygir gücünden 493 beygir gücüne çıkarmak için kullanılıyor. Peki ama nasıl? Bahsedilen teknoloji suyu manifoldun da bulunduğu bir motor odasına ince bir sprey olarak enjekte ediyor. Bu da emilen havanın sıcaklığını ciddi şekilde düşürüyor. Aynı zamanda sıcaklık düşüşü yanma odasında da devam ediyor. Sıcaklığın düşmesi turbo ile güçlendirilmiş motoru daha da rahatlatıyor. Böylece hem turbodan kaynaklı riskler azalıyor hemde daha fazla basınç kullanılabiliyor.

Daha az sıcaklık daha çok güç

Sonuç olarak motorun verimliliği artırılmış oluyor.Ekstra güç çıkışına rağmen, performansla ilgili tüm bileşenler üzerindeki ısıl stres azaltılmış oluyor. Bu özelliklerin tümü aşınmayı azaltmaya ve motor ömrünü uzatmaya da yardımcı oluyor. BMW‘nin açıklamalarına göre su enjeksiyonları, motor ve araç tipine bağlı olarak çeşitli şekillerde kullanılabilecek. BMW M4 GTS hakkında daha fazla bilgi edinmek ve sistemi yakından incelemek için haberin girişinde yer alan videoyu izlemenizi tavsiye ederiz.

İlginizi çekebilir

BMW X2, binek segmenti kıskandıran modifikasyon projesiyle karşımızda