reklamı kapat

POPÜLER

Benzin

Sürücülerin beklediği gelişme; yeni benzin ve motorin indirimi geldi!

Corona Virüsü nedeni ile tüm dünyada yaşanan en büyük petrol krizlerinden biri, ülkemizde de beklenen benzin ve motorin indirimini sağladı.

Corona Virüsünün yarattığı olumsuz tablo petrol endüstrisini de vurdu. Son yıllarda yaşanan en büyük petrol krizi yüzünden bren petrol fiyatları yüzde 30 daha düşerek 30 dolarak kadar geriledi. Dünya petrol devleri varil fiyatlarında indirim yapma yoluna gitti. Hal böyle olunca tüm dünyada akaryakıt fiyatları ucuzlamıştı. Ülkemizde de bu yönde bir beklenti olmuştu. Beklenen haber geldi. Buna göre benzinin litre fiyatında 61 kuruş, motorinde ise 56 kuruş düşüş yaşanacak. İndirimler salıyı çarşambaya bağlayan geceden geçerli sayılacak. Ancak uzmanlar fiyatların daha da inebileceği yönünde demeçler veriyor. Eğer devlet bir ÖTV artışı yapmazsa, benzin cephesinin litre fiyatı 5 TL, motorinin de 4.50 TL ye kadar inmesi de gündemde.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Benzin ve motorin fiyatlarında dada da indirim yapılabilir

PÜİS konu ile ilgili; Şube Başkanı Zafer Güler, “Son günlerde Çin’de başlayan korona virüsü nedeniyle Çin’in azalttığı motorinden dolayı rafineriler mallarını satamadığı için fiyatlarda düşüş yaşandı. Bu düşüş tüm dünyaya yansıdı. Petrol üreten ülkeler bundan etkilendi. Fiyatlar 65 dolardan 40 dolar seviyesine geldi. Bu çok enteresan fiyatlar. Bunun etkisi bizim ülkemize de yansıyacaktır. İşin diğer yanına baktığımızda petrol üreten ülkeler kısıtlamaya gidiyorlar. Varili 40 dolara düşen petrolü tekrar 65 dolar seviyesine çıkartmak için çabalıyorlar. Çünkü onlar da bundan zarar ediyor ama bu tüketiciye mutlaka yansıyacaktır. Tüketici daha ucuza motorin ve benzin alacaktır. Varil fiyatı 40 dolar seviyesinde kalırsa litrede 1 TL indirim pompaya yansıyacaktır diye düşünüyorum. Devlet, ÖTV payında oynama yapmazsa, 1 TL ucuzluk olabilir” dedi. Gelişmeleri LOG.com.tr’den takip edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir

Yerli otomobil tanıtım videosu