reklamı kapat

POPÜLER

benzin

Alışkın olmadığımız şeyler; 3. büyük benzin indirimi gerçekleşti!

EPGIS‘in açıklamaları ile Koronavirüsü nedeni ile tüm dünyada yaşanan en büyük petrol krizlerinden biri, ülkemizde üçüncü bir benzin indirimi yaptırdı.

Koronavirüsün yarattığı olumsuz tablonun, petrol endüstrisini de vurduğu son günlerde oldukça aşina olduğumuz bir konu. Akıllarda kalan en büyük petrol krizi yüzünden brent petrol fiyatları daha da gerileyerek 29,5 dolara kadar düştü. Dünya petrol devleri varil fiyatlarında indirim yapma yoluna gitti. Hal böyle olunca tüm dünyada akaryakıt fiyatları ucuzlamıştı. Ülkemizde de bu yönde bir beklenti olmuştu. Geçtiğimiz günlerde yapılan indirim sürücüler tarafından yeterli görüşmemişti. Son gelen haberler ile birlikte benzinin litre fiyatında 25 kuruş daha indirime gidiliyor. EPGIS‘in sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklama ise şu şekilde, “Akaryakıt fiyatlarında indirim. 18/03/2020 tarihinde geçerli olmak üzere Benzinde 25 KRŞ/LT pompa fiyatlarında indirim gerçekleşmiştir”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Benzin fiyatlarının daha da düşeceği tahmin ediliyordu

Geçtiğimiz günlerde yapılan ilk akaryakıt indiriminin ardından yetkililer fiyatların daha da ucuzlayabileceğini söylemişti. PÜİS Şube Başkanı Zafer Güler konu ile ilgili, “Son günlerde Çin’de başlayan korona virüsü nedeniyle Çin’in azalttığı motorinden dolayı rafineriler mallarını satamadığı için fiyatlarda düşüş yaşandı. Bu düşüş tüm dünyaya yansıdı. Petrol üreten ülkeler bundan etkilendi. Fiyatlar 65 dolardan 40 dolar seviyesine geldi. Bu çok enteresan fiyatlar. Bunun etkisi bizim ülkemize de yansıyacaktır. İşin diğer yanına baktığımızda petrol üreten ülkeler kısıtlamaya gidiyorlar.

Varili 40 dolara düşen petrolü tekrar 65 dolar seviyesine çıkartmak için çabalıyorlar. Çünkü onlar da bundan zarar ediyor ama bu tüketiciye mutlaka yansıyacaktır. Tüketici daha ucuza motorin ve benzin alacaktır. Varil fiyatı 40 dolar seviyesinde kalırsa litrede 1 TL indirim pompaya yansıyacaktır diye düşünüyorum. Devlet, ÖTV payında oynama yapmazsa, 1 TL ucuzluk olabilir” şeklinde konuşmuştu. Anlayacağınız benzin indirimi konusunda tahminler tuttu.

İlginizi çekebilir

Yerli otomobil tanıtım videosu