reklamı kapat

POPÜLER

2019 Toyota RAV4

Tamamen değişen tasarımıyla 2019 Toyota RAV4 ve öne çıkan özellikleri [Video]

Amerika’da düzenlenen tanıtımla birlikte tüm dünyanın karşısına çıkan 2019 Toyota RAV4 ile birlikte meraklılarını yepyeni bir deneyim bekliyor.

Resmi kaynaklarından gelen ilk ipuçlarından itibaren sizlerle değerlendirme beklentilerimizi paylaştığımız ve New York Otomobil Fuarı’nın Türkiye için en önemli modellerinden birisi olan 2019 Toyota RAV4 nihayet artık karşımızda duruyor. Beklediğimiz gibi iç ve dış dünyasında yapılan değişimler ile hiç olmadığı kadar araziyle bütünleşen RAV4, içerideki özellikleriyle de modern şehir içi kullanıcılarının da dikkatini çekme potansiyeline sahip. FT-AC konseptinden ödünç aldığı bu tasarım detaylarını son nesil güvenlik ekipmanlarıyla güçlendiren aracın motor kısmında şimdilik sadece Amerika pazarı için sunulacak olan seçeneğin detayları veriliyor. Avrupa’da sunulmasını beklediğimiz 1,8 ve 2.0 litrelik hibritlerin duyurusu için biraz daha beklememiz gerekecek.

Donanım

Ebatsal olarak bir önceki jenerasyona göre iyileştirmelerin yapıldığı 2019 Toyota RAV4, bunu görünüş olarak fazlasıyla hissettiriyor. Aracın tasarımını şekillendirecek üç farklı seriye yer verdiğini gördüğümüz Toyota, en güçlü karakteri Limited olarak nitelendirdiği ve arazi hissiyatını yansıtan versiyonda kullanıcılara sunuyor. Ön bölümdeki bu karakteristik farkı arka tarafta Jeep Grand Cherokee’yi andıran ışıklandırma tasarımıyla veren modelde 19 inç‘lik özel tasarım jantlar da işin tuzu-biberi niteliğinde. İç tasarıma geçmeden önce RAV4’ün gövde ve sürüş dinamiklerine doğrudan etki eden parçasını da vakit kaybetmeden belirtelim. Yeni TNGA platformuyla birlikte bir önceki jenerasyona göre yüzde 57 oranında daha rijit olan model, sürüş dinamiğinin yanında araç içerisindeki yalıtımıyla da bu farkı hissettirme iddiasında.


Yeni jenerasyon RAV4’ün kapılarını açtığımızda bizleri günümüzün gerekliliklerini sunan bir kokpit karşılıyor. Ambiyans aydınlatması, kullanılan malzemeler ve elektronik destekler ile bunu hissettiren konsolun merkezinde boyutu standartta 7 inç olan ve 8 inç’e kadar yükselebilen multimedya ekran var. Apple CarPlay desteği sunan bu ekranla birlikte dijitalleştirilen sürücü ekranı da fark yaratan önemli parçalar arasında. Bunlar dışında opsiyonel olarak kablosuz şarj desteğini sunan modelde, elektrikli koltuklar, elektronik park freni, USB girişleri, 800 watt’lık JBL premium ses sistemi gibi detaylar aracın içerisinde dahil edilen parçalar arasında. Elektronik destek kısmına geldiğimizde de bizleri zengin bir yelpaze ile karşılayan 2019 RAV’te; yaya algılama, otonom acil frenleme, dinamik hız sabitleyici, şerit takip, yol işaretleri algılama, stabilite kontrolü, kör nokta uyarı ve trafik asistanları şimdilik ön planda tutuluyor.

Motor

Toyota’nın resmi kaynaklarından paylaştığı motor verileri bizleri şimdilik tek seçenekle sınırlı tutmakta. Burada dört silindirli 2,5 litre hacminde hibrit üniteye yer veren marka, Amerika pazarındaki kullanıcılarını çok fazla şaşırtmadı. Yenilik anlamında en büyük farkını 8 ileri otomatik şanzıman seçeneğini kazanmasıyla elde eden aracın altyapısı ise yeni jenerasyon tork iletim teknolojisine sahip dört tekerlekten çekişe emanet. Yüzde 50 oranındaki gücü arka tekerlere ileten bu yeni sistem, şanzımanla birlikte minimum güç kaybı yaşatma iddiasında. Motorun teknik ve performans verileri ise şimdilik paylaşılmış değil. Fiyatı ve satış süreciyle ilgili bilgilerin önümüzdeki süreçte netlik kazanacağı yeni RAV4, Amerika’da sonbahar sezonunda kullanıcılarla buluşmaya başlayacak.

Video