reklamı kapat

POPÜLER

Tasarımıyla ve ekranıyla ön plana çıkan 2’si bir arada: Dell XPS 13 incelemesi

Dell XPS 13

2’Sİ BİR ARADA TASARIM

Dell XPS 13’ü kutusundan çıkardığımızda bizi ilk etkileyen şey bilgisayarın tasarımı oldu. Lenovo’nun Yoga ve HP’nin Spectre x360 dizüstü bilgisayarlarında olduğu gibi yeni XPS 13 de menteşeli yapısı sayesinde 360 derece dönebiliyor ve farklı kullanım alanları sunuyor. Bilgisayar tam ters çevrildiğinde tablet olarak da kullanılabiliyor. Dokunmatik ekranı sayesinde çizim de yapabilmeye imkan tanıyan Dell XPS 13’te bizim dikkatimizi çeken bir diğer önemli unsur ise ekran çerçevelerinin ince oluşu. Kısa bir süre önce incelediğimiz Dell G3 modelinde kalın ekran çerçevesi kullanan Dell, bu modelde adeta gövde gösterisi yapıyor. İncecik çerçeveleriyle bizi kendine hayran bırakan Dell XPS 13, sonsuz ekran deneyimini iyi bir şekilde yansıtıyor. Gövdesinde alüminyum malzemenin tercih edildiği bilgisayardak klavye alanının karbon fiberden üretildiğini söyleyelim. Karbon fiber yüzeyin ne yazık ki parmak izlerini gösterdiğini ve bu durumun hoşumuza gitmediğini belirtelim

Alüminyum kadar güçlü bir malzeme olan karbon fiberin ince ve hafif bir yapıya sahip olduğunu yeri gelmişken belirtelim. Bileğimizi koyduğumuzda konforlu bir yazı deneyimi yaşatan klavyede pek tabii arka aydınlatma özelliği de yer alıyor. Bilgisayarda parmak izi sensörü ve kızılötesi kamera da bulunuyor. Bu özellikler bilgisayarı parolasız parmak izinizle veya yüzünüzle açmaya yardımcı oluyor. Gerçekleştirdiğimiz testte her iki özelliğin de başarılı bir şekilde çalıştığını söyleyelim. Bilgisayarın sol tarafına bakıldığında Thunderbolt 3, kulaklık girişi ve pil göstergesi yer alıyor. Dell XPS 13’ün sağ tarafında ise microSD kart bağlantısı, hoparlör, güç tuşu, ve kilit yuvası mevcut.

Yazının başında da belirttiğimiz gibi Dell XPS 13 2’si bir arada opsiyonel olarak sunulan Dell Active kalemle çizim yapmaya ve not almaya da olanak sağlıyor. Bu fonksiyonu Dell’in kalemiyle test edemesek de elimizde bulunan Wacom imzalı bir stylus kalemle test ettik. 13 inçlik ekranda çizim yaparken oldukça eğlendik. Dell XPS 13’ün dikkat çeken özelliklerinden birisi de 2’si bir arada tasarımı. 2’si bir arada tasarım sayesinde XPS 13, hem tablet hem de dizüstü bilgisayar olarak kullanılabiliyor. Lenovo Yoga bilgisayarlarda olduğu gibi XPS 13, 360 derece katlanabiliyor.