reklamı kapat

POPÜLER

Tasarımıyla ve ekranıyla ön plana çıkan 2’si bir arada: Dell XPS 13 incelemesi

Dell XPS 13

PERFORMANS

Görünüşüyle göz alıcı bir tasarım sunan bilgisayarın gelelim performansına. Ofisimize geldiği günden beri kullandığımız Dell XPS 13, sorunsuz ve çok hızlı bir şekilde çalıştı. Ofis ve internet alanlarındaki uygulamalar için yeterli güçte performans sergileyen bilgisayar performansa ihtiyaç duyan oyunlarda yeterli performansa sahip değil. Bizim incelediğimiz modelde Intel Core i5-7Y54 işlemci, Intel HD 615 grafik işlemci ve 8 GB RAM yer alıyor.

Geekbench 4 testinde tek çekirdekten 1.299 puan, çok çekirdekten ise 3.733 puan alan bilgisayarda fan olmadığı için sessiz çalışıyor. Yalnız eleştireceğimiz bir nokta var. XPS 13’ü uzun saatler dizüstünde kullanmanız önermiyoruz. Çünkü belli bir süre geçtikten sonra bilgisayarda ısınma oluyor. Ekran performansına baktığımızda Dell XPS 13’ün bu konuda başarılı bir iş çıkardığı görülüyor.

Full HD çözünürlük sunan ekran sunduğu renklerle ve keskinlikle bizden tam not puan almayı başardı. Netflix üzerinden izlediğimiz dizilerde ve filmlerde ekran harikulade bir performansa imza attı. Parlaklık açısından da oldukça başarılı olan modelde merak edilen bir diğer konu ise pil ömrü. Pili tam olarak şarj ettiğimizde Dell XPS 13, yaklaşık 8 saate varan bir pil ömrü sundu. Pek tabii bu süreyi parlaklığı son seviyeye getirmediğimizde ve performans gerektiren uygulamaları kullandığımızda ulaştığımızı belirtelim.

Bilgisayarın genel olarak pil ömrü performansını ortalama düzeyde bulduk. Bilgisayarda hem YouTube üzerinden hem de Spotify üzerinden çok sayıda parça dinledik. Genel olarak bilgisayardaki ses performansı da başarılı.