reklamı kapat

POPÜLER

Tesla Elon Musk

Tesla kurucu ortağından elektrikli otomobiller için pil ömrü açıklaması

Elektrikli otomobil modellerinin pilleri ne kadar dayanmalı? Bu konuda Tesla kurucu ortağından bir açıklama geldi.

Advertisement

Elektrikli otomobil pazarının devi Tesla, bugün kurucu ortak ve eski CTO JB Straubel’den gelen açıklama ile gündemde yer alıyor. Firmanın kurulumunda büyük pay sahibi olan Straubel, elektrikli otomobil modellerinin pillerinin en az 15 yıl dayanması gerektiğini belirtiyor. Mevcut piller yapıları gereği zamanla performansını kaybediyor ve uzun vadede değişim gerektiriyor. “Pil ömrünün araç ömrü ile benzer olacağını düşünüyorum” diyen Straubel, ayrıca “şahsen insanların eski bir elektrikli otomobile yeni bir pil yerleştirme olasılığının daha düşük olduğunu düşünüyorum.” diyor. Katı hal pili gibi yeni nesil pil teknolojileri ile ömrün artması bekleniyor ve bu gelecek için büyük önem arz ediyor. JB Straubel bu konuda haklı görünüyor çünkü birçok kişi 10 yaşından büyük bir otomobile yeni bir pil yerleştirmek istemeyecektir.

Bu arada kaçıranlar için Tesla, Türkiye’ operasyonu da başlatacak. Firmanın Türkiye operasyonundan esas olarak CEO Kemal Geçer sorumlu olacak. Türkiye’de kurulan “Tesla Motorları Satış ve Hizmetleri Limited” şirketinde ayrıca pozisyonunu “Benim sorumluluğum satış, servis ve ithalat olmak üzere uçtan uca tüm Türkiye’nin operasyonu” olarak açıklayan Emir Tunçyürek de yer alacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Firma ayrıca bu araçlar için hızlı şarj istasyonları da kuracak. Tesla tarafının Türkiye’de İstanbul, İzmir, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Edirne, Hendek (2 Adet), Soma ve Konya merkezli lokasyonlara hızlı şarj istasyonu kuracağı aktarılıyor.

Tesla Türkiye operasyonu yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin yeni konsept elektrikli otomobil ile tanışın