reklamı kapat

POPÜLER

Tesla’nın da içerisinde bulunduğu dünyanın en büyük termal kule projesinin detayları ortaya çıktı

Anlaşmanın kısa bir süre ardından ortaya çıkan detaylar, hayata geçirilecek projenin yetenekleriyle alakalı önemli bilgiler içeriyor.

Geride bıraktığımız temmuz ayında yerel hükümetle Tesla’nın anlaşması sonucu dünyanın en büyük lityum-iyon batarya depolama tesisinin inşa edileceğine dair resmi duyuruya hep birlikte şahit olduk. Avustralya‘nın güneyinde konumlandırılacağı açıklanan projede Fransa merkezli yenilenebilir enerji kaynakları üzerinde çalışmalar yapan Neoen şirketiyle ortak bir süreç yürüteceği ifade edilen Tesla’nın, projeyi 100 gün içerisinde tamamlayıp teslim etmesi gerektiği, aksi durumda altyapıdan hiçbir ücret alamayacağının da altı çizilmişti. Böylesine bir durumun var olduğu anlaşmada beklediğimiz gibi süreç hızlı şekilde ilerliyor ve bir aylık bir zamanın ardından artık elimizde projenin çizimlerinden bazı bölümler yeni detaylar var.


150 megawatt‘lık bir çıkış gücün konuşulduğu projenin genel yönetimi, bu alanda gerçekleştirdiği projelerle adından söz ettiren SolarReserve‘a ait olacak. Port Augusta isimli kentte inşa edilecek olan tesisin 90.000 evin saatte 495 gigawatt‘a kadar yıllık ihtiyacını karşılaması da üstünde konuluşması gereken etkileyici teknik detaylar arasında. Görünüşüyle devasa bir ışık kulesini andıracak olan Aurora Güneş Enerji Projesi‘nin 2020 yılında kullanıma hazır hale getirilmesi bekleniyor.