reklamı kapat

POPÜLER

The Amazing Spider-Man incelemesi

“HAZIR FİLMİ DE ÇIKMIŞKEN, OYUNU DA DAYAYALIM” FURYASINA BİR İSİM DAHA EKLENDİ VE SÜRPRİZ BİR ŞEKİLDE OYUN BEKLEDİĞİMİZDEN DAHA İYİ ÇIKTI. BU OYUN ŞİMDİYE KADAR YAPILAN EN İYİ ÖRÜMCEK ADAM YORUMLARINDAN BİRİ!

Neredeyse otuz yıldır Örümcek Adam markasın altında yapılmış bin türlü oyun gördük. Bunlardan kimi eski platform oyunlarıydı; günümüze doğru yaklaştıkça açık uçlu oyunlarla karşılaşmaya başladık. Eh, bir Örümcek Adam oyunun olmazsa olmazı Manhattan içinde dilediğimiz gibi sallanmak olmalı, değil mi? Yıllar içinde oyun geliştiricileri tam da bu hayali sunmanın peşinden koşmaya başladılar. İstenen tarzda bir Örümcek Adam oyununu tutturabilmek elbette kolay değildi. Bunu kimi kısmen de olsa başarabildi kimiyse eline yüzüne bulaştırdı. Hem çizgiroman tarafında hem de sinemada Örümcek Adam’ın farklı şekillerde yorumlandığını düşünecek olursak, elimizde bu kadar fazla oyunun olması kaçınılmaz olsa gerek. Yeni filmle birlikte gelen oyun da proje olarak bizi çok heyecanlandırmamasına rağmen ilk oynayışımızda epeyce sarmıştı bizi. The Amazing Spider-Man, hem açık uçlu bir oyun deneyimi sunuyor hem de Örümcek Adam’ın en sıkı düşmanlarını karşımıza çıkarıyor.

EN EĞLENCELİ MANHATTAN
İnternet dünyasında takip ettiğimiz kadarıyla hatırı sayılır bir kitle, film serisinin yönetmen Sam Raimi ve Tobey Maguire’ın elinden gitmesine çok içerledi. Ünlü oyun sitelerinin forumlarında da sırf bu sebeple oyununu oynamayacağını söyleyen yüzlerce kişiye rastladık. Ama siz kulaklarınızı tıkayın… En azından oyun için; çünkü The Amazing Spider-Man’in video oyunu tam olarak film içeriğine göre yapılmış bir oyun değil, bundan çok daha fazlası. Tamam, konsept ve oyuncular olarak filmi temel alıyor olabilir ancak filmde görmediğimiz birçok kötü adam ve görev oyunun içinde yer alıyor. Ve abartmadan şunu ekleyelim, cidden kendinizi Örümcek Adam gibi hissettiren iki, üç oyundan biri de bu oyun. Yapımcılar bize oyunu tanıtırken “Hani Örümcek Adam filmlerde ve çizgi romanlarda süper hareketler yapar ama oyunlarda bir türlü beceremezsiniz ya, işte biz tüm o hareketleri yapabilmenizi sağlayacağız!” demişlerdi. Bunu gerçekleştirmeyi başarmışlar. Diğer serbest dolaşımlı Örümcek Adam oyunlarında can sıkan en önemli unsur, istediğimiz noktaya doğru ağ atamamaktı. Tamam, belki hızlı ve kıvrak bir şekilde şehirde salınabiliyorduk ama istediğimiz noktaya doğru keskin bir atış gerçekleştirebilmek neredeyse imkansıza yakındı. Ama bu kez şehrin içinde, gökdelen çatılarında son sürat takılırken istediğimiz her yere gidebiliyoruz. Örümcek Adam havada asılı kalırken, zamanı yavaşlatıp istediğiniz tüm noktalara ağ atıp o noktaya doğru uçabiliyorsunuz. Sırf bu özelliği kullanabildiğiniz görevler mevcut, öyle düşünün. Bu oyunda Örümcek Adam’ın ağ atma özelliğine cidden yeni bir boyut getirilmiş. Mesela, havada uçan bir kötü adamı ya da helikopteri tamamen nişan alma yeteneğinizi kullanarak kovalayabiliyorsunuz. Yani ne otomatik hareket yapıyor ne de nişan alırken çok fazla zorlanıyorsunuz. İkisinin arasında harika bir denge tutturulmuş. Oyunun açık uçlu olduğunu düşünecek olursak, bunun gayet yerinde ve iyi planlanmış bir karakter tasarımı olduğunu söyleyebiliriz. İşin en zor ve en ağır basan kısmını mükemmele yakın bir teknikle çözmeyi başarmışlar. Elbette ardından Spidey’in tekme, yumruk gibi gündelik olayları geliyor… Yeni Spidey kavga etmeyi cidden biliyor. Geliştiriciler, Örümcek Adam’ın hızını, stilini oyuna o kadar odaklı ve başarılı bir şekilde yansıtmışlar ki bu sefer de kavgalar gereğinden fazla basit olmuş. Eliniz bir kere alıştığı takdirde kesinlikle düşmanlarınız size bir fiske bile atamıyorlar. Hani, eğer etrafınız çok kalabalık ve hem yakından hem de uzaktan saldıran düşmanlarınız varsa bir parça zorlanabilirsiniz ancak bu Spidey hem çok hızlı hem de çok seri. O nedenle kombo ve kaçış konusunda uzmanlaştıktan sonra kesinlikle geri adım atmak istemeyeceksiniz. Zaten çok zorlanırsanız, her zaman sıvışma imkanınız var.