reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

The Walking Dead: Survival Instinct incelemesi

TEMEL İÇGÜDÜ: KAÇIN!
VE İŞTE… ADINI GÖRDÜĞÜNÜZ YERDE SİZİ KANDIRMAYA PROGRAMLANMIŞ BİR OYUN DAHA DÜŞTÜ ELLERİMİZE. BAŞARILI DİZİNİN VE YILIN OYUNU SEÇİLEN VİDEO OYUNUNUN ARDINDAN AĞZI SULANAN YAPIMCILAR, MARKANIN ARDINA SAKLANIP BERBAT BİR OYUN ÇIKARMIŞ

Advertisement

Hayatta kalmak, zombiler, silahlar üçgeninde geçen başarılı bir oyun görmek istiyorsanız sizi tekrar bir önceki sayfalarımıza alalım. Eğer bir marka nasıl berbat edilir, öğrenmek isterseniz bu yazıdan devam edebilirsiniz. The Walking Dead son zamanların fenomen markalarından biri haline geldi. Kiminin çok sevdiği, kiminin nefret ettiği dizi, geçtiğimiz sene Telltale tarafından sıkı bir macera oyununa dönüştürülmüştü. Ve ilginçtir The Walking Dead Video Game tüm tahminlerin aksine “Yılın Video Oyunu” ödülüne layık görülmüştü. Tüm bunlar olurken elbette birilerinin ağzı sulanıyordu. Marka zaten kendini yeterince büyütmüştü. FPS türüne uyarlanırsa satmamasının imkanı yoktu. Muhtemelen masa başında karar verilen ve sapına kadar ticari bir proje olan Survival Instinct, markasının altında ezim ezim ezilen, berbat bir oyun olmuş.

İLGİSİZ ZOMBİLER
Oyun yapmak öyle kolay bir iş değildir. Öncelikle sağlam bir kültür altyapısı ve sınırsız hayal gücü gerekir. Bir oyuncunun oynarken neler hissedeceğini planlamanız ve ona göre kurgulamanız gerekir. Oyunun adı ne? Hayatta kalma güdüsü… Hayatta kalmak için neler gerekir? Öncelikle çaresizlik ve bu duygunun sizi ittiği verimli olma çabası… Bir kere sözde en büyük düşmanınız olan zombilerin size aldırış ettiği yok. Bazen sizi fark etmiyorlar bile ve o kadar rahat ölüyorlar ki zorlanmıyorsunuz. Zorlanmadığınız, gayet konforlu bir oyunda hayatta kalma güdünüzü neden kullanasınız ki? Yani FPS türünü yaratmış orijinal Doom ve Wolfenstein bile daha fazla hayatta kalma unsuru içeriyordu. Eh, oyunun ilginç kaynak yönetim sistemi iyi bir fikir gibi duruyor ancak kullanmadıktan sonra neye yarar… Zaten oyunda geliştiriciler birkaç iyi fikir bulur gibi olmuşlar ama bunları işletecek durumları kurgulamak için zamanları kalmamış. Klasik bir geliştirici-yayıncı kavgasına kurban gitmişler gibi duruyor. Oyunu yetiştirmeleri için baskı kuran yayıncı, içeriksiz bir oyuna razı olmuş sanki.

GÖRMEMİŞ OLALIM
Dizinin fanatikleri ya da daha önce Telltale tarafından geliştirilmiş oyunun hayranları kesinlikle kanmasınlar. Survival Instinct berbat bir oyun. Ana hikayesi kısacık, hatta yok gibi. Herhangi bir yapay zeka bulunmadığı için çatışmanın keyfine varamıyorsunuz. Diğer yandan zaten silahların balistik modelleri yok; sürekli havaya ateş ediyormuş hissindesiniz. Survival Instinct’i hiç görmemiş gibi yapıp unutulmak üzere bir köşeye fırlatıyoruz.