reklamı kapat

POPÜLER

The Witcher 3: Wild Hunt – Hearts of Stone incelemesi

the-witcher-3-ek-01

KARANLIK MASALLAR

Oyunda bu karakterle bir anlaşma yapmak durumunda kalıyoruz. Zaten kendisinin olayı da bu; anlaşmalar yapmak. Ancak bu anlaşmaların sonucu genellikle (her zaman) karşı tarafın aleyhine sonuçlanıyor ne yazık ki. Anlaşmanın bizi ilgilendiren kısmında kendisinden yardım alırken, karşılığında Olgierd von Everec isimli bir şahsı öldürmemiz gerekiyor. Sorun şu ki; von Everec ölümsüz bir şahsiyet! Hikaye boyunca Geralt, O’Dimm ve von Everec arasındaki düğümü çözmeye çalışıyor ve açılan her bir düğümle birlikte bir eklenti paketi için ne denli kallavi bir öyküyle karşı karşıya olduğumuzu daha iyi anlıyoruz.

Ana oyuna laf ediyormuşuz gibi algılanmasın ama yer yer ondan daha çok etkilendiğimiz bile oldu. Çünkü Hearts of Stone’un genel anlamda masalsı bir havası var. Hem takip ettiği hikaye, hem karşımıza çıkardığı düşmanlar, hem de geçtiği bölgelerin etkisiyle oldukça masalsı ama bir o kadar da karanlık bir yapıya sahip. Tıpkı Pan’ın Labirenti gibi. Eğer hem onu, hem de The Witcher 3’ü sevdiyseniz, Hearts of Stone’u gözleriniz yaşlı bir şekilde oynayacağınızdan şüpheniz olmasın.

 

BURALARI HATIRLIYORUZ SANKİ?

Hearts of Stone harita olarak ana oyuna pek fazla yeni içerik eklemiyor. Genel olarak No Man’s Land ve Oxenfurt civarında geçen öykü, bu bölgelere ufak fazlalıklar serpiştiriyor. Önümüzdeki sene çıkacak olan ve bundan iki kat daha büyük olacağı söylenen Blood and Wine paketinin oyuna yeni bir bölge ekleyeceği düşünülürse bu anlamda bir hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz (ki ücretinin daha ucuz olması bu hayal kırıklığını gidermeli aslında). Bölgesel anlamda yenilik barındırmasa da, paketin tamamen ketum davrandığını da söyleyemeyiz.

Bir kere karşınıza çıkacak önemli düşmanların tamamı Hearts of Stone’a özel. Çok daha güçlü ve çok daha zorlayıcı olan hem normal, hem de boss yaratıklarla olan dövüşlere kocaman bir artı veriyoruz. Tamamen buraya özel olan içerik ise Runeword’ler. Kendisini şöyle açıklayabiliriz; hani oyunda eşyalarımıza rune ekleyerek özellikler sağlıyoruz ya, işte bu Runeword’ler eşya üzerindeki üç özelliği iptal edip yerine çok daha güçlü tek bir özellik sağlıyor. Bir eşyaya Runeword eklediğinizde sahip olduğu slotların tamamını kaybediyor ancak kaz gelen yerden de tavuk esirgenmez. Sahip olacağınız özellikler oynayışınıza doğrudan etki edecek kadar kuvvetli çünkü.