reklamı kapat

POPÜLER

TikTok Hindistan Çin Microsoft

TikTok ve büyük ses getiren ayrımcılık kuralları!

Dünyanın en popüler sosyal medya ağlarından birisi halini alan TikTok için büyük tepki çeken bir gelişme gündemde bulunuyor.

Popülerliğini ciddi oranda artıran dev video uygulaması TikTok, Türkiye’de de büyük bir kitlenin olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Artık birçok kişinin hayatına giriş yapan uygulama, bugün bir “ayrımcılık” ve bir bakıma da “sensör” konusuyla gündemde. Intercept tarafından bulunan belgelere göre platform kişilere tavsiye edilen içeriklerde ciddi bir ayrımcılık uyguluyor. Resmi moderasyon kurallarına göre şirket “çirkin, yaşlı, engelli ve yoksul” kişilerin ürettiği içerikleri geri planda tutuyor. Aşırı kilo, şekilsiz vücut tip veya çirkin ya da çok kırışıklığa sahip yüz hataları gibi kriterlerin belirlendiği ve bunları barındıran videoların tavsiye sayfalarında görünmez hale getirildiği aktarılıyor. Şirketin “yoksul görünen” ortamlarda çekilen videoları dahi istemediği aktarılıyor. Bu durum elbette büyük tepki çekmiş durumda. Platformun sadece çok ama çok değişken olan iyiye ve güzele odaklanması kabul edilebilir gibi görünmüyor. İyi ve güzelin bu şekilde sınıflandırılması kesinlikle doğru değil deniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

TikTok geliştiricisi tarafından hazırlanan bir telefon olduğunu biliyor muydunuz?

Geliştirici ByteDance, geçtiğimiz yılın sonunda Smartisan Jianguo Pro 3 isimli ilk model tanıtmıştı. Yazılımsal olarak TikTok’a özelleştirilen modele gücünü Snapdragon 855 Plus işlemci veriyor ve 8 GB12 GB RAM sunuluyor. Dahili depolaması 128 GB / 256 GB olan model, arkasında dörtlü kamera barındırıyor. Burada 48 megapiksel F1.75 + 13 megapiksel ultra geniş açı + 8 megapiksel telefoto (2x) + 5 megapiksel makro kameralar bir araya geliyor. Modelin önünde ise 20 megapiksel selfie kamerası bizleri karşılıyor. Özel yazılım özellikleriyle fotoğraf / video kalitesinin yüksek olduğu aktarılan model, 6,39 inç 1080×2340 piksel bir AMOLED ekran üstüne kuruluyor. 18 W hızlı şarj destekli 4.000 mAh pili olan cihaz, bağlantı tarafında USB-C kullanıyor.

İlginizi Çekebilir

Huawei P40 ailesi için heyecanı artıran video