reklamı kapat

POPÜLER

Tablet hastalık

Tıp literatürüne girmeye hazır “teknolojinin getirdiği” son hastalık

Teknoloji ürünleri yaşamımızı oldukça derinden etkiliyor. Bilgisayarlar ile başlayan bu dönem, günümüzde tablet ve akıllı telefon gibi mobil cihazlar üzerinden devam ediyor. İşte bu cihazlar yeni yeni hastalıklar, sorunlar ortaya çıkarıyor.

Yapılan yeni bir araştırma, akıllı telefonlar kadar tabletlerin de insan boynu için oldukça zararlı olduğunu gösteriyor. Telefon gibi tablet kullanırken de insan boyu uzun süre aşağıya eğik konumda kalıyor. Bunun bölgede çok baskı oluşturduğu söylenirken, doktorlar bu soruna “iPad boynu” ya da “tablet boynu” adını veriyor. Boyun yanında omuzlarda da ciddi ağrılara neden olan tabletler, kadınları erkeklere oranla iki daha olumsuz etkiliyor. Yani kadıların tablet kullanımı konusunda erkeklere nazaran çok daha dikkatli olması gerekiyor. Yaşlılara oranla gençleri de daha çok etkileyen bu teknolojinin getirdiği yeni sorun, gün geçtikçe artış gösteriyor. Bu da onu artık neredeyse bir “hastalık sınıfına” alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu tablet kaynaklı soruna karşı ne yapmak gerekiyor?

Uzmanlar kişilere tablet kullanacakları zaman bir sandalyeye oturmalarını tavsiye ediyor. Sırt desteği düzgün olan bir sandalyede oturulduğu zaman boyun doğal konumda tutulabiliyor. Bu da bölgeye olan baskıyı ortadan kaldırıyor, ağrıların önüne geçiyor. Aynı zamanda tablet karşısında saatlerce aynı konumda kalınması da çok tehlikeli görünüyor. Her 15 dakikada bir ara verilmesi tavsiye ediliyor. Günümüzde tabletleri en çok çocuklar kullanıyor. Onlar da genelde boyunlarını tamamen aşağıya eğerek ekrana bakıyor. Doktorlar bunun önlenmesi için de ailelere uyarıda bulunuyor. Süreçte ergonomik kullanımların erken yaşta öğretilmesi büyük önem arz ediyor. Bu arada belirlemekte fayda var. Tüm bunlar akıllı telefonları da kapsıyor. Telefona bakarken boyna baskı kurmamaya dikkat etmek gelecek için çok mantıklı duruyor.

İlgili Video

Tablet denildiği zaman akla gelen ilk model