reklamı kapat

POPÜLER

top gear

Top Gear’ın eski sunucusundan Tesla Model S P100DL yarış aracı deneyimi [Video]

Electric GT Şampiyonası, Tesla Model S P100DL yarış aracını Barselona’da tanıttı. Modifiye edilmiş araç daha hafif gövdesiyle dikkat çekiyor.

Top Gear’ın eski sunucusu Tiff Needell, aracın sunduğu performansı gözler önüne serdi. Needell, Model S P100D’den 453 kilogram daha hafif olan aracı, Circuit de Barcelona-Catalunya pistinde test etme imkanı buldu. Üretim versiyonundan yaklaşık 3 kat daha hızlı olan araçta Pirelli’nin imzasını taşıyan P ZERO lastiklerin yeniden tasarlandığını belirtiliyor. 778 beygir güç ve 995 Nm tork üreten araçsa 100 kWh’lık lityum iyon batarya bulunuyor. Karbon elyaf takviyeli plastik parçalarını kullanarak aracın üretim versiyonundan daha hafif olan Tesla Model S P100DL’de bir ön süplitter ve bir arka kanat yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tesla Model S P100D de performansıyla göz dolduruyor?

Model S P100D bir önceki değerinin 0,4 saniye iyileşmiş hali ile 0‘dan 100‘e sadece 2,5 saniyede ulaşabiliyor. Bu değer ünlü süperspor üreticilerinin ürün gamlarının en tepe modellerinin ulaştığı bir değer. Yakın zamandan küçük bir karşılaştırma örneği vermek gerekirse, Bugatti Chiron’nun 0-100 değerinin 2,4 saniye, Lamborghini Centenario’nun ise 2,7 saniye olduğunu görüyoruz. Bu değerlere göz attığımızda Tesla Model S P100D’nin geldiği noktanın ne derece ciddi olduğunu anlıyoruz.

Video