reklamı kapat

POPÜLER

Toyota Supra için geri sayım başladı!

Toyota’nın tarihindeki en önemli modellerden biri olan Supra, 14 yıl sonra tekrar sokaklara dönmeye hazırlanıyor. Toyota’nın GT86 ile birlikte yeninelen tasarım diliyle birlikte yeni bir kimliğe bürünen Supra, şöhretine yakışır bir şekilde asfaltta olacak.

Toyota Supra’nın hikayesi 1978 yılına dayanıyor. İlk olarak markanın Celica modeli üzerinden geliştirilen Supra, 1986 yılında üçüncü jenerasyonuyla Celica’nın bir parçası olmaktan çıkarak bağımsız bir model olarak sevenlerinin beğenisine sunuldu. İlk jenerasyon, Toyota Celica’nın tasarım hatlarına paralel bir yapıda olan Supra ondan 130 mm daha uzundu. Otomobil dahilindeki 6 silindirli motorun gövdeye entegrasyonunun sağlanması adına kasa üzerinde oynama yapıldı.İkinci jenerasyon ise 1981 yılının sonunda üretildi. Tamamen yeni baştan tasarlanan Toyota Supra; dünya pazarına ‘Celica Supra’ olarak tanıtılırken, Japonya pazarına ise ‘Celica XX’ olarak tanıtıldı. 1986’da tüketici ile buluşan üçüncü jenerasyon ise Supra’nın, Celica’dan tamamen ayrıldığı ilk model oldu. Supra’nın Celica’ya göre en bariz karakteristik özelliği arkadan itişli olmasıydı. Supra, günümüzde de zamanının çok ötesinde bir otomobil olarak hala görülüyor.

1998supra
Şimdi ise Toyota, Supra’yı tekrardan ürün yelpazesine eklemeye hazırlanıyor. İlk olarak 2014 yılında sızıntıları başlayan yeni nesil Supra projesinin ilk fotoğrafı geçtiğimiz günlerde yakalandı. Otomobil test aşamasında kamuflajlı bir şekilde kameralara yakalanırken, genel hatları ile ilgili soru işaretlerinin bir kısmı cevaplarını almış oldu. Supra ile ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmasada 2018 yılı yeni nesil Toyota Supra’nın dönüş yılı olarak görülüyor.