reklamı kapat

POPÜLER

Toyota’nın uçan otomobili 2020 Olimpiyat Oyunları’na hazırlanıyor [Video]

Geleceğin ulaşım teknolojisine ciddi yatırımlar yapmaya devam eden Toyota, küçük bir grup tarafından geliştirilmiş uçan otomobil projesine verdiği destekle rüyayı gerçeğe dönüştürmek istiyor.

Yakın planda geriye dönüp baktığımız zaman uçan otomobil projeleriyle son dönemde çok fazla karşılaştığımızı rahatlıkla görebiliyoruz. Bu da bu gibi projelerin artık olağan seviyelere çekildiği anlamına geliyor. Uber, Airbus ve Google’ın kurucusu tarafından yapılandırılan Kitty Hawk gibi şirketler son dönemde bizlere bu gibi projelerin örneklerini sunuyor. Yavaş yavaş otomobil üreticilerinin de dikkatini çekecek olan bu projelere ilk desteklerden birisi Toyota‘dan geldi. 2012 yılında 30 gönüllü tarafından kurulmuş küçük bir şirket olan Cartivator‘ın geliştirdiği Skydrive projesine ciddi bir ödenek ayıran Japon devi, 2020 yılında düzenlenecek Olimpiyat Oyunları’nda kullanılmak üzere ilk örneğini havaya yükseltmek istiyor.


Skydrive projesi dahilinde geliştirilen uçan otomobil yerden yaklaşık 10 metre kadar yukarı yükselebiliyor ve saate 100 kilometreye kadar hızlanabiliyor . Toplamda 2,9 metre uzunluğa sahip olan Skydrive’ın prototipinin tamamlanmasının ardından 2018 yılında teste başlamak isteyen ekip eğer planlanan takvimde herhangi bir aksama gerçekleşmezse karşımıza dünyanın en küçük uçan elektrikli aracıyla birlikte çıkacak gibi gözüküyor. Toyota bu projeyle birlikte geçtiğimiz hafta içerisinde yeni nesil teknolojiler için Ar-Ge sürecine 9,3 milyar dolarlık yatırım yaptığını duyurmuştu.

VİDEO