reklamı kapat

POPÜLER

Tüm zamanların en hızlısı: 2017 Octavia RS ve dikkat çeken tüm özellikleri

Skoda, standart Octavia’nın ardından 2017 model yılıyla satışa sunacağı RS ailesinin yeni versiyonunu kullanıcıların karşısına çıkardı.

Ekim ayının son haftası içerisinde 2017 model yılıyla satışa sunacağı makyajlı Octavia‘yı karşımıza çıkartan Skoda, nihayet ailenin en hızlı modellerini de bizlerle buluşturdu. Binek otomobil yelpazesinin en tepesinde yer alan Superb’i RS serisine katma planlarının ardından 2017 Octavia RS de, makyajlı tasarımı, donanımları ve performans artışıyla önümüzdeki yıldan itibaren satışa sunulacak.

2017skodaoctaviarscombi

Tasarım / Donanım

Octavia RS ailesinin ön tasarımında yer verilen ışıklandırma grubunun tıpkı makyajlanan standart versiyonda olduğu gibi ayrık yapıda olduğunu görüyoruz. Full-LED teknolojisine sahip ışıklandırmalarla birlikte Skoda, Octavia RS’in çok daha geniş bir menzilde aydınlatma sağlayacağının da altı çiziliyor. Işıklandırmalarla birlikte Octavia RS’in ön radyatör girişi ve tamponlarında da geniş hava kanallarının yer aldığı sportif bir yapı bulunuyor. Aracın arka tarafı, C formunda yeni nesil ışıklandırmalarla birlikte sportif difizör ve iki büyük egzozla tamamlanıyor.

2017 Octavia RS’in içerisinde standart versiyonda olduğu gibi teknolojik kokpit yer alıyor. Kokpitin merkezinde konumlandırılan dokunmatik multimedya ekranı en üst donanım seçeneğinde 9.2 inç boyutunda gelirken sisteme kablosuz bağlantı seçeneği de mümkün kılınıyor. Aracın içerisinde kullanılan komponentler deri, kumaş ve opsiyonel olarak alcantara olacak şekilde çeşitlilik gösteriyor. Bu donanımlara ek olarak sürücüye yardımcı elektronik sistemler de Octavia’nın vazgeçilmez seçenekleri arasında. Acil durum freni, çarpışma önleyici Front Assist, akıllı yaya algılama sistemi, kör nokta uyarı sistemi, arka trafik alarmı, olası kaza algılanması durumunda sunroof ve camları otomatik kapatan Crew Protect Assist ve manevra asistanı gibi elektronik sistemler Octavia RS dahilinde sunulan sürücüye yardımcı elemanlar arasında yer alıyor. RS dahilinde 17 inç boyutundaki jantlar standart olarak sunulurken, 18 ve 19 inçlik jantlar opsiyonel olarak sunuluyor.

2017skodaoctaviarscombi2

Motor / Altyapı

Skoda performans ekibi, 2017 Octavia’da yer alan spor süspansiyonları bir önceki jenerasyona göre 15 mm daha alçakta konumlandırırken arka tarafta 30 mm daha geniş yapıda yer veriyor. Konfor, Normal ve Sport sürüş modlarıyla birlikte sürüş karakterini değiştiren Skoda ekibi, elektronik diferansiyel (LSD) ve dinamik şasi kontrolü (DCC) ile de altyapısal olarak bu özellikleri destekliyor.

2017 Skoda Octavia RS’te 2.0 litre hacimli dizel ve benzinli motor seçenekleri bulunuyor. Bu motorlardan dizel olanın 184 beygir güç 380 Nm tork, benzinli motor seçeneğinin 230 beygir güç 350 Nm tork değerlerine sahip olduğunu görüyoruz. Her iki motor seçeneğinde de altı ileri manuel ve DSG şanzıman seçeneğini sunan Skoda, dizel versiyonda dört tekerlekten çekiş altyapısını da sunmayı ihmal etmiyor. Konu bir performans otomobili olunca haliyle en çok merak edilen değerler 0-100 ve maksimum sürat parametreleri oluyor. 2017 Skoda Octavia RS, 2.0 litrelik dizel (Ortalama tüketim 100 km’de 4.5 litre) motoruyla 0’dan 100’e 7.9 saniyede erişebiliyorken saatte maksimum 232 km hıza çıkabiliyor. Benzinli Octavia RS (Ortalama tüketim 100 km’de 6.5 litre) ise 0’dan 100’e 6.7 saniyede erişebiliyorken saatte maksimum 250 km hıza çıkabiliyor. Octavia tarihinin en güçlü modeli olan 2017 Octavia RS’in satış tarihi ve fiyatı henüz netlik kazanmış değil.