reklamı kapat

POPÜLER

Google_Stadia

Türkiye oyun servisi Google Stadia’ya hazır mı?

Google kısa bir süre önce gerçekleştirdiği etkinlikte bulut temelli oyun servisi Google Stadia’yı tanıtmıştı. Google Stadia bilindiği üzere internet ve Chrome tarayıcısı üzerinden oynandığı için hızlı bir internete ihtiyaç duyuluyor. Türkiye’de bu servisi bekleyen çok sayıda okuyucumuzun olduğunu biliyoruz. Türkiye’de bu servisi kullanabilmek için internet hızını merak ediyorsanız paylaşacağımız haber ilginizi çekebilir.

Google Stadia’da 1080p çözünürlükte ve 60 FPS’de oyun deneyimi için minimum 25 Mbps internet hızına sahip olunması gerekiyor. Eğer 4K ve 60 FPS’de oyun deneyimi yaşamayı düşünüyorsanız minimum 30 Mbps internet hızına ihtiyaç duyuluyor. Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER), bu yıl oyunseverlerle buluşacak servis hakkında açıklamada bulundu.

Türkiye’deki oyuncuların ve oyun geliştiricilerin Stadia’nın sunduğu kesintisiz oyun deneyiminden mahrum kalmaması gerektiğini aktaran TELKODER Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ata Arıak konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Dünyada heyecanla karşılanan bu geliştirmenin ülkemizde sorunsuz çalışamayacağı yönündeki yorumlar oldukça üzücü. Oyun pazarının ülkemizdeki büyüklüğü 1 milyar dolara yaklaşıyor. Dolayısıyla bu kadar yüksek bir büyüme potansiyeline sahip bir pazarı yeni bir boyuta taşıyacak bu platformun Türkiye’de sorunsuz işlemesi gerekiyor. Fakat ülkemizde her seferinde sıklıkla dile getirdiğimiz gibi hızlı internet için gerekli olan fiber altyapı oldukça yetersiz. Bu konunun artık hükümetin ve yerel yönetimlerin öncelikli konuları arasına girmesi gerekiyor.” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Türkiye’de internet hızı nasıl?

Türkiye’deki internet hızlarına bakıldığında mobil internetin evlerde veya ofislerde kullandığımız internetten daha hızlı olduğunu söylemek mümkün. 5G teknolojisinin hayatımıza girmesiyle birlikte mobil internetteki hız rakamlarının daha da yukarı çıkacağını şimdiden söylemek mümkün. Google Stadia servisinin Türkiye’ye gelmesi durumunda kullanıcılar mobil interneti tercih edecek gibi görünüyor.

İlgili video

Google Stadia ile tanışın