reklamı kapat

POPÜLER

OPPO

Türkiye’de OPPO yanında başka firmalar da telefon üretme planları yapıyor

Dünyanın en büyük teknoloji firmalarından OPPO, Türkiye’de telefon üretmeye hazırlanıyor. Süreçte sevindirici şekilde başka firmaların da adı geçiyor.

Çinli mobil telefon üreticisi OPPO, biliyorsunuz Türkiye’de önümüzdeki haftalarda telefon üretimine başlıyor. Daha önce söz konusu yatırımın büyüklüğü 50 milyon dolara yaklaşıyor bilgisi verilmişti. Yaklaşık 50 milyon dolarlık yatırımla üretime başlayacak tesis için yatırım teşvik belgesinin alındığı ve gerekli kuruluş işlemlerinin tamamlandığı aktarılmıştı. En son OPPO’nun Tadım Kuruyemiş’in Tuzla’da bulunan fabrika binasını kiraladığı ve şubat ayında telefon üretimine geçmeyi planladığı ortaya çıktı. OPPO’nun bu fabrikada 1.000 civarı personel ile üretim yapacağı bilinirken, Türkiye’de telefon üretmeyi planlayan başka isimler de bulunuyor.

Avrupa pazarına yakınlık, yerli üretime devlet teşvikleri ve diğer bazı vergi avantajları özelinde Çin merkezli firmaların Türkiye’de telefon üretme konusuna büyük ilgi gösterdiği aktarılıyor. Burada adı geçen ilk isimler arasında Xiaomi ve Vivo yer alıyor. Biliyorsunuz iki dev isim de Türkiye’ye büyük önem veriyor ve büyük yatırımlar yapıyor. Aynı zamanda Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung da Türkiye’de üretim planlayan isimler arasında yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ancak Samsung yerel üretimi ilk olarak Sunny’nin İstanbul’da yer alan fabrikasında televizyon üretecek başlayacak. Biliyorsunuz bir diğer Güney Kore merkezli teknoloji devi LG de Türkiye’de televizyon üreten isimler arasında yer alıyor. Samsung telefon üretimine rakiplerinden biraz daha sonra başlayacak ve telefon üretimi konusunda sürece Samsung’dan sonra yüksek ihtimalle LG de dahil olacak.

Türkiye’de telefon üretimi için fabrika kuracak isimlerden birisi de Salcomp. Aktarıldığı kadarıyla Finlandiya’da kurulan ve dünya genelinde birçok fabrikası bulunan Salcomp, şimdilik Türkiye’de hangi firmalara aracı olarak telefon üretecek bilinmiyor. Ancak şirketin fabrikayı Avcılar Ambarlı Limanı yakınlarında kuracağı ve tam 2 bin kişiye istihdam sağlayacağı aktarılıyor. Türkiye’de telefon üretme planı içerisinde olan bir diğer isim de TCL olacak gibi görünüyor. Çin merkezli TCL uzun süredir Türkiye’de yer alıyor ve firma bazı televizyon modellerini hali hazırda Türkiye’de üretiyor.

Bu dev isimlerin ürettiklerin telefonları sadece Türkiye pazarında satma planları bulunmuyor. Firmalar Türkiye’ye yakında tüm pazarlara ihracat yapmak için geliyor ve bu durum Türkiye ekonomisi için büyük önem arz ediyor.

OPPO Türkiye yatırımı için resmi olarak şunu demişti

OPPO Türkiye Genel Müdürü Weijian Zhou‘nun yatırım kararı ile ilgili açıklaması şu şekilde olmuştu: “OPPO, yerli topluma vermiş olduğu sözün bir parçası olarak bir süredir Türkiye’ye daha fazla yatırım yapmayı düşünüyordu. Hazine ve Maliye Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı yetkilileriyle olumlu görüşmeler yaptıktan sonra, yatırım kararımızla ilgili yakında sizlerle daha fazla bilgi paylaşmayı umuyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu vesileyle, Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın yanı sıra Hazine ve Maliye Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı’na da gösterdikleri çaba ve olumlu destekleri için teşekkür ederiz.”

Bu arada General Mobile Türkiye’de çok uzun zamandır telefon üretiyor. Firma burada aşağıdaki videoda görebileceğiniz modern tesisi kullanıyor: