reklamı kapat

POPÜLER

elektrikli araç şarj istasyonları hızlı şarj istasyonları

Türkiye’nin hızlı şarj istasyonları için önemli gelecek planı paylaşıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin hızlı şarj istasyonları için önemli bir açıklamada bulundu. İşte gelen ilk detaylar;

HaberTürk’te yer alan habere göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Yerli otomobilimiz Togg başta olmak üzere elektrikli otomobil üretimi ve kullanımındaki gelişmeleri dikkate alarak lüksek hızlı şarj istasyonlarının yaygınlaştırılması konusunda yeni adımlar atıyoruz. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız vasıtasıyla 81 ilimizin tamamında bin 500’den fazla yüksek hızlı şarj istasyonu kurulmasına yönelik çalışmalara 300 milyon liralık bir destek sağlıyoruz. Amacımız bir yıl içinde ülkemizde yaygın bir yüksek hızlı şarj alt yapısını sağlamaktır.” açıklamasını yaptı. Bu konuda geçtiğimiz hafta da önemli bir gelişme gündeme gelmişti. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın yönetmelikte değişiklikler yapan yeni kararları geçen hafta itibarıyla Resmî Gazete’de yayınlanmıştı. Buna göre Türkiye’de elektrikli araç şarj istasyonları için yatırım bedelinin yüzde 75’ine ve 20 milyon TL’ye kadar geri ödemesiz destek sağlanacak. Bu sayede istasyonların daha hızlı kurulması sağlanacak, Türkiye’deki şarj ağı daha çabuk şekilde büyütülebilecek.

Daha önce de söylediğimiz gibi elektrikli otomobillerin yaygınlaşması ve rahat şekilde tercih edilebilmesi için şarj istasyonlarının sayısı çok büyük önem arz ediyor. Bu istasyonlar, Togg tarafından geliştirilen ve 2023 içerisinde yollara çıkacak ilk tamamen elektrikli yerli otomobil modeli için de hayati öneme sahip.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2022 içerisinde resmi olarak Türkiye operasyonuna başlayacak elektrikli otomobil devi Tesla da Türkiye’de birçok yüksek güçlü şarj istasyonu kuracak. Firmanın şarj istasyonu kuracağı konumları direkt olarak burada öğrenebilirsiniz. Peki Türkiye’de güncel olarak elektrikli araç şarj ağı ne durumda? Bu konuda daha önce hazırladığımız haberimize ise direkt olarak buradan ulaşabilirsiniz.

Elektrikli araç şarj istasyonları gelişmesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin yeni konsept elektrikli otomobil ile tanışın