reklamı kapat

POPÜLER

Apple TV+ Apple One

Türkiye’ye de gelecek olan Apple TV+ tüm detaylarıyla karşınızda [Video]

Apple, yeni çevrim içi yayın servisi Apple TV+‘ı nihayet tanıttı. Türkiye’ye de gelecek olan servisin detayları belli oldu.

Apple’ın merakla beklenen Netflix rakibi çevrim içi yayın servisi Apple TV+ kendini gösterdi. Sonbaharda Türkiye’ye de gelmeye hazırlanan bu servis için ciddi bir yatırım yapan Apple’ın özel içerikleri açıkladığı paneli adeta yıldız isimlerin güç gösterisine dönüşmüştü. Steven Spielberg ile başlayan sunum Steve Carell, Jennifer Aniston, Jason Momoa, J.J. Abrams gibi iddialı isimlerle devam ederken vurucu noktayı ise “Amerika’nın kalbi” Oprah Winfrey yaptı. Bunun dışında orada bulunmayan ama özel içerik üreten önemli isimler de sunum sonunda ekrana yansıtıldı. Apple TV uygulamasının bir parçasına dahil olan bu sistem neler sunuyor gelin yenilenen uygulama deneyimiyle beraber bakalım.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

3. parti üreticilerin yanında “özel” içerikler

Özel içeriklerin yer aldığı abonelik sistemine geçmeden önce Apple TV uygulamasından biraz bahsetmek gerekiyor. Mayıs ayından itibaren yenilenecek olan uygulama 100 binin üzerinde filmi kiralama veya satın alıma açarken Apple, premium kanallarla anlaştığını da duyurdu. Bu yeni kanallar arasında HBO, Starz, SHOWTIME, CBS All Access, Smithsonian Channel, EPIX, Tastemade, Noggin, MTV Hits gibi popüler servisler bulunuyor. Buradaki kritik nokta şu; bu servisler “+” aboneliğine dahil değil. Bunlar çevrim içi ya da çevrim dışı “talebinize göre” izleyebileceğiniz ve izlediğiniz servise göre para ödeyeceğiniz servisler. Yani Game of Thrones izlemek istiyorsanız ayrıca bir HBO ücreti ödemeniz gerekecek. Bir önceki sistemden farkı ise artık HBO kanallarını doğrudan uygulama içinde ücretini vererek izleyebilmek. Daha önce platform sizi HBO’nun kendi uygulamasına yönlendiriyordu. Sistemin bu şekilde işleyeceğini daha önce de yazmıştık. Bu güncellemenin mayıs ayında Türkiye’ye geleceğini de belirtelim. Ancak hizmet bedeli ve kapsamı hala belirsiz. Firmanın duyurduğu bazı servisler kendi uygulamalarıyla Türkiye’de doğrudan erişim sunmuyor. Bu durumda izlenebilecek mi, merak konusu. Apple TV kanal aboneliğinin 6 aile üyesine kadar genişletilebildiğini de belirtelim.

Burada yine “+” aboneliğinin dışında uygulama kullanıcılara 150’nin üzerinde çevrim içi yayın platformundan öneriler de yapıyor. Aralarında Amazon Prime ve Hulu gibi popüler servisler de bulunuyor. Bildiğiniz gibi geçtiğimiz günlerde Netflix buna dahil olmayacağını kesin bir dille açıklamıştı. TV uygulaması izleme beğenilerinize göre size bu platformlardan da içerik önerebiliyor. Yani gün sonunda uygulama devasa bir televizyona dönüşüyor. Başka uygulamaları açmadan tüm abonelikler kanal değiştirir gibi buradan izlenebiliyor.

“+” servisi ise adı üzerinde “Tüm bunlara ek olarak” kendi orijinal dizi, film ve şovlarının barınacağı servis oluyor. Yani esasen Apple’ın yapmak istediği, tüm önemli platformları tek çatı altında toplayarak izleyiciye istediği içeriğe ulaşmasını sağlamak ve “izlediği kadar” ödeme yapmasına imkan tanımak gibi görünüyor.

Apple TV uygulaması iPhone, iPad, Apple TV, Mac, destekleyen akıllı televizyonlar ve yayın servislerinden izlenebiliyor. Uygulama ilk bahardan itibaren Samsung’un akıllı TV’lerindeki yerini alırken, ilerleyen dönemlerde de Amazon Fire TV, LG, Roku, Sony ve VIZIO’ya da destek vermeye başlayacak. Android ve Windows konusunda ise net bir açıklama yapılmadı. Şimdilik ilk etapta bu platformlara gelmeyeceğini söyleyebiliriz. Fiyatlandırma konusunun ise ne zaman açıklığa kavuşturulacağı belli değil.