reklamı kapat

POPÜLER

pinterest

Türkiye’ye temsilci atayan isimlerin yenisi Pinterest oldu

Artık çok fazla öne çıkmıyor olmasına rağmen milyonlarca kullanıcısı olan Pinterest, Türkiye’ye temsilci atadı. İşte detaylar;

Günlük erişimi bir milyondan fazla olan sosyal ağ sağlayıcıları Türkiye’de temsilci bulundurmak zorunda. Bunu yapmayan sosyal medya kanallarına şimdiye kadar büyük maddi cezalar uygulandı.

Türkiye’de temsilcilik açmayı kabul etmeyen şirketlere toplam 40 milyon TL (Her şirkete ayrı olarak) ceza kesildi. En son ise reklam yasağı uygulanmaya başlandı.

Bu durumda Türkiye’de vergi mükellefi olan şirket ve kişilerin, söz konusu sitelere / platformlara reklam vermesi yasaklandı.

Bu cezaları şimdiye kadar alan ve artık farklı bir yol denemek isteyen son isim ise Pinterest oldu ve resmi temsilcisi ataması bugün itibarıyla yapıldı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Twitter’dan konu hakkında yaptığı açıklamada “Böylelikle ülkemizde günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcılardan temsilci atayacağını bildirmeyen kalmadı.

Ülkemiz için büyük bir kazanım olan bu yolda, milletimizin dijital dünyadaki hakları artık daha etkin korunacak. Vatandaşlarımız karşılarında muhatap bulabilecek, sosyal ağlardaki mağduriyetleri daha hızlı giderilecek” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

En son Twitter, YouTube ve Facebook gibi isimler temsilci atamıştı

Sayan ayrıca “Kanunda kademeli olarak; idari para cezası, reklam yasağı ve bant daraltma yaptırımları getirilmişti. Bant daraltma yaptırımı uygulanmadan sosyal ağların ülkemize gelmesini sevindirici buluyoruz.

Vatandaşlarımızın haklarını korumak için yaptığımız düzenlemenin getireceği faydaları, ilerleyen dönemlerde çok daha net göreceğiz.

Bu düzenlemeye öncülük eden başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a ve süreci yöneten Bakanımız Sayın Adil Karaismailoğlu’a şükranlarımı sunuyorum.

Sosyal ağlara ilişkin düzenlemeyi, dünyanın birçok ülkesine örnek olacak şekilde 7253 sayılı kanunu hayata geçiren TBMM ve milletvekillerimize teşekkür ediyorum.

Emeği geçen çalışma arkadaşlarımızı, destek veren sivil toplum kuruluşları ve basın kuruluşlarımızı tebrik ediyorum. Hayırlı olsun”açıklamasını yaptı.

İlginizi Çekebilir

Sony bir elektrikli otomobil geliştiriyor