reklamı kapat

POPÜLER

Twitch Turbo LOG Tasarım

Twitch artık rakipler ile eş zamanlı yayına izin veriyor

Canlı yayın tarafının lideri konumunda yer alan Twitch, atılan adım kapsamında artık rakipler ile eş zamanlı yayına izin veriyor.

Twitch’in destek sayfasında bugün kadar şu uyarı vardı: “Aynı anda iki yayınla etkileşim kurmanın topluluğumuz açısından ideal olmayan bir deneyim yaratacağına inandığımız için eş zamanlı yayın yapmak, Hizmet Koşullarımız uyarınca yasaktır. Eş zamanlı yayın, Twitch üzerinde canlı yayın yaparken başka bir web tabanlı, Twitch benzeri hizmette uzun bir süre boyunca eş zamanlı yayın yapmak olarak tanımlanır. Bu Twitch benzeri hizmetlere örnek olarak YouTube Live, Facebook Live, Kick ve Rumble verilebilir.” Bugün bu sayfa yurt dışında değiştirildi ve rakipler ile eş zamanlı yayın için kapı açıldı. Bu konuda “sohbetleri birleştirme” ve “diğer platformlara bağlantı ile yönlendirme yapma” gibi bazı yasaklar çevresinde kurallar belirleyen şirket, eş zamanlı yayın engelini geçtiğimiz ağustos ayında gevşetmeye başlamıştı, şimdi ise sürecin önünde bütün büyük engelleri kaldırdı. Bu süreç elbette platform ile özel yayın anlaşması yapan yayıncıları kapsamıyor, bunun genel olarak takipçi kitlelerini büyütme açısından ciddi fayda sağlayabileceği düşünülüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Firma bundan önce mobil uygulamalarına Twitch Hikayeleri’nin geleceğini duyurmuştu. Bu yeni özellik hakkında bir açıklama yapan Eduardo Fenili, yeni kişilerin / yayıncıların keşfini kolaylaştıracak kendi “Hikayeler” altyapıları için şunları aktarmıştı: “Bu yeni özelliğimiz sayesinde canlı yayında değilken bile topluluğunuz ile bağlantıda kalabileceksiniz. Hikayeler konseptine zaten aşinasınızdır diye düşünüyorum. Hikayeleri Twitch deneyiminin bir parçası haline getirerek, 48 saat sonra kaldırılacak bu kısa gönderiler aracılığıyla topluluğunuza doğrudan Twitch üzerinden ulaşmanızı kolaylaştırıyoruz.

Evet, platformda sadık bir topluluk kurdunuz ve takipçileriniz sizi diğer platformlarda da takip ediyorlar. Ama sizin de daha önceden söylediğiniz gibi, bu iletişimi birden fazla hizmet üzerinden kurmaya çalışmak erişiminizi sınırlıyor ve platformdaki ortak deneyimlerinizi nispeten zayıflatıyor. İşte Hikayeler bu açıdan çok önemli çünkü mobil cihazınızı kullanarak her gün Twitch topluluğunuz için, platform değiştirmeden, hızlıca içerikler oluşturmanızı ve paylaşmanızı mümkün hale getiriyor.”

Twitch adımları yanında bu da ilginizi çekebilir: Acer imzalı elektrikli bisiklet modeli