reklamı kapat

POPÜLER

Twitch’te oyun satışı dönemi başlıyor

Oyun yayını dendiğinde akla ilk gelen platform olan Twitch, yalnızca oyun yayınlarıyla kalmaya niyetli değil gibi görünüyor. Platform yakında oyun satışına başlamaya hazırlanıyor.

Amazon bünyesinde yer alan Twitch’in yaptığı açıklamaya göre platform artık oyun ve oyun içi içeriklerin satışını yapacak. Twitch’in bu hizmetinin yılın ilerleyen dönemlerinde başlayacağı belirtiliyor. Oyun satışlarının Twitch’in yeni gelir kaynağı olacağı ve yayıncıların oyun satışlarından elde edeceği gelirleri paylaşacağı ifade ediliyor.

Twitch’in açıklamasına göre oyuncular platformu genelde oyunların nasıl olduğunu görmek için kullanıyor ve sonrasında beğendikleri oyunları satın alıyor. Bundan böyle yayıncının sayfasında bir oyun izlenirken yayının alt kısmında oyunu satın alma seçeneği belireceği ve böylece oyunun hızlıca satın alınabileceği ifade ediliyor. Kanalından oyun satın alınan yayıncının gelirin yüzde 5’ini alacağı, yüzde 70’lik bölümün ise oyunun yapımcısına aktarılacağı belirtiliyor. 4.99 dolar ve üzeri alışveriş yapanlara “Twitch Crate” isminde bir hediye verileceği ve bu hediye paketinden özel emojilerin, Twitch’te kullanılan para Bits’in ve kullanıcıların hoşuna gidecek özel rütbelerin çıkacağı söyleniyor.

Telltale Games ve Ubisoft gibi önemli geliştiricilerin şimdiden platformda bulunmayı kabul ettikleri belirtilirken Activision, Bandai Namco, EA  ve Square Enix ile görüşmelerin sürdüğü söyleniyor. Tüm dünyada kullanıma açılacak olan özelliğin ilk başta yalnızca dolar ile oyun satın alımına olanak sağlayacağı ifade ediliyor.