reklamı kapat

POPÜLER

Üçüncü bir baş parmak proteziyle yeni yetenekler kazanmak mümkün [Video]

Guitar Hero’da DragonForce’u en yüksek zorlukta çalmaya çalışırken mevcut parmaklarınızın ne kadar yetersiz olduğunu ve bir iki fazladan parmağın ne kadar yardımcı olacağını düşündüyseniz bu proje tam size göre demektir.

Dani Clode‘un projesi sizi Guitar Hero’da uzman yapar mı bilemeyiz ancak pek çok alanda yardımcı olabilir. Aynı el için ikinci bir baş parmak tasarlayan Clode, 3D yazıcı aracılığıyla protezini hayata geçirmiş. Küçük parmağın biraz aşağısında konumlanan baş parmak Bluetooth ve motorun yer aldığı bilekliğe kablolarla bağlanıyor. Cihazın kontrolü ise taban altına yerleştirilen basınç sensörleriyle gerçekleştiriliyor. Kontrol ünitesi de aynı şekilde ayakkabıya iliştirilebiliyor. Bluetooth bağlantısıyla iletilen komutlarla parmak kapanıp açılabiliyor ya da basit sürükleme hareketlerini yapabiliyor.

Protezlerin kulanım alanını genişletmek isteyen Clode’un projesi şimdilik sadece bir prototip. Ancak söz konusu teknolojinin sunabilecekleri konusunda oldukça iddialı bir çalışma diyebiliriz. Clode söz konusu protezin baskısını esnek bir plastik filament olan Ninjaflex ile gerçekleştirmiş. Bu sayede hareketlerin olabildiğince doğal gerçekleşmesini amaçlamış. Royal College of Art’ta eğitim gören Clode’nin protez baş parmak çalışması aynı zamanda kendisinin bitirme projesi. Parmağın çalışma dinamiklerini haberin devamındaki videodan izleyebilirsiniz.

VİDEO