reklamı kapat

POPÜLER

Ufak boyutuna aldanmayın; DJI Osmo Pocket incelemesi

DJI_Osmo_Pocket

MİNYATÜRLEŞTİRİLMİŞ TASARIM

Ofisimize geldiğinde heyecanlandığımız DJI Osmo Pocket’ı kutudan çıkardığımızda bu heyecanın daha da arttığını söyleyelim. Osmo Pocket, mekanik bir gimbal’a sahip kamera için inanılmaz derecede ufak bir boyutta. Çevremizdeki çoğu kişi DJI Osmo Pocket ufak boyutundan ve sunduğu özelliklerden epeyce etkilendi. Görenlerin ilgisini çeken cihazın eldeyken rahat bir kullanım deneyimi sunduğunu belirtelim. Kutu içeriğinden koruma kılıflya birlikte gelen Osmo Pocket, 116 gram ağırlığında. Osmo Mobile 2 ile kıyasladığımızda Osmo Pocket, akıllı telefonlarla kullanılabilen Osmo Mobile 2’den çok daha taşınabilir bir ürün.

Pantolon veya mont cebine rahatlıkla girebilen cihazda dikkat çeken bir diğer önemli unsur ise 1 inçlik dokunmatik ekran. Bu ekranın boyutu ufak olsa da ekran üzerinden canlı görüntü yapmak mümkün. Ekran üzerinden kameradaki ayarlarda kolay bir şekilde yapılabiliyor. Yalnız altını çizmekte yarar var. Osmo Pocket’ta belli ayarlar bu ekran üzerinden yapılabiliyor. Kameradaki tüm özellikleri kullanmak için Osmo Pocket’ı akıllı telefonunuza takmanız gerekiyor. Kutu içeriğinden çıkan USB-C veya Lightning bağlantısıyla akıllı telefonlar kolayca Osmo Pocket’a bağlanıyor. Bağlantı kurulduğunda akıllı telefonların ekranı bir vizör olarak kullanılabiliyor.

Ekstradan satılan Wi-Fi modülü satın alındığında kablosuz görüntü aktarabilirken fotoğraf veya videoların aktarılmasının en hızlı yolu kablolu bağlantı. Saniyede 60 kare 4K video kaydında görüntü aktarımı ne yazık ki yapılamıyor. Osmo Pocket’ın üzerinde iki adet fiziksel tuş yer alıyor. Bu tuşlardan ilk tuşu cihazı açıp/kapatmaya, diğer tuş ise kaydı başlatmaya/durdurmaya imkan tanıyor. İkinci tuşa bir kez basıldığında fotoğraf veya video moduna hızlı bir şekilde geçilebiliyor. Bu tuşa üç kez basıldığında ise selfi çekimler yapılabiliyor. Cihazın altında yer alan USB-C bağlantısından memnun kalksak da Osmo Pocket’ta tripod bağlantı noktasının yer almaması üzücü.

Cihazın sağ yan tarafında ise microSD kart bağlantı noktası mevcut. Osmo Pocket’ın bir adet önünde bir adet altında olmak üzere toplamda iki adet mikrofonu bulunuyor. Bu mikrofon performansını yetersiz bulan kullanıcılar için DJI, harici mikrofon desteği için opsiyonel olarak 3,5 adaptör de sunuyor. Osmo Pocket, GoPro aksiyon kameralar gibi suya dayanıklı olmasa da DJI bunun için de bir opsiyon sunuyor. Suya dayanıklı kılıf satın alınması durumunda DJI Osmo Pocket, 60 metre su altında rahatlıkla kullanılabiliyor.