reklamı kapat

POPÜLER

Ünlü dizi ve filmlerin çekildiği yerleri gösteren dünya haritası

Film veya dizi izlerken, özellikle fantastik veya bilim kurgular için yaratılan evrenin büyüsüne kapılıp, o yapımın aslında nerede geçtiğini pek de önemsemiyoruz. Ancak favori dizi ve filmlerinin nerelerde çekildiğini öğrenmek, hatta o yerleri bizzat gezip görmek isteyen geniş bir hayran kitlesi de mevcut. İşte o hayranlar için oldukça kullanışlı bir internet sitesi kurulmuş durumda.

Ünlü gezi sitesi Expedia’nın kurduğu interaktif site, birçok önemli yapımın çekildiği yerleri dünya haritası üzerinde gösteriyor. Google Haritalar altyapısını kullanan site, Game of Thrones’tan Star Wars’a, Kill Bill’den The Lord of the Rings’e kadar, geniş hayran kitlesine sahip yapımların çekildikleri yerleri interaktif harita üzerinden göstermekle kalmıyor, o yerler hakkında kullanıcılara önemli turistik bilgiler de veriyor.

the-world-on-screen
Örneğin Avrupa’nın farklı bölgelerinde geçen Game of Thrones için Kuzey İrlanda, İzlanda, Malta ve Hırvatistan gibi ülkelerde dizinin hangi bölümlerinin çekildiğini görmek ve o yerler hakkında detaylı bilgiler edinmek mümkün. Türlere göre arama da yapabileceğiniz siteyi buradan ziyaret edebilirsiniz.