reklamı kapat

POPÜLER

Ünlü işlemci geliştiricisi ARM 31 milyar dolara satıldı

Ünlü ARM mimarisinin yaratıcısı olan ve günümüz cihazlarının büyük bir bölümünde imzası bulunan ARM resmen satıldı. Japon merkezli SoftBank yaptığı açıklamayla satın alımı doğruladı. 

Avrupa birliğinden çıkmasıyla birlikte sterlin para biriminin değer kaybetmesi, yabancı şirketlerin gözünü İngiltere’deki firmalara dikmesine neden olmuştu. Daha önce Vodafone’a 15 milyar dolar ve Sprint’e 20 milyar dolar yatırım yapan telekomünikasyon ve internet şirketi SoftBank da bunlardan biriydi. Şirket yaptığı açıklamayla birlikte ünlü ARM firmasını 31,4 milyar dolara satın aldıklarını duyurdu. SoftBank‘ın İngiltere merkezli ARM şirketine hisse başı 17 sterlin ödeyeceği de belirtilenler arasında yer aldı. 31 milyar doların üzerindeki bu satın alımın Avrupa’daki şirketlerin satın alımında ödenen en yüksek ücret olduğunu da belirtelim.

ARM belki işlemci dendiğinde akla gelen ilk firmalardan değil ancak şirketin işlemci mimarileri bugün Samsung ve Apple gibi teknoloji devleri tarafından kullanılıyor. Geçtiğimiz yıl 15 milyar ARM mimarili çipsetin sevk edilmesi ve bu sayının önceki yıla göre 3 milyar daha fazla olması şirketin istikrarlı bir büyüme eğiliminde olduğunu gösteriyor.