reklamı kapat

POPÜLER

Valiant Hearts: The Great War incelemesi

Bundan iki ay önce dikkat etmeniz gereken oyunlardan birisi olduğunu söylediğimiz bir yapımdı Valiant Hearts. Ubisoft’un sanatını konuşturduğu oyunlardan bir yenisi olan Valiant Hearts, bu kez bizi görselliğine tezat bir şekilde savaşın soğuk dünyasına götürüyor

Oyun dünyası geçmişte yaşanan savaşların ekmeğini pek çok kez yedi. Özellikle İkinci Dünya Savaşı’nı tarih kitaplarından bile daha fazla işlediler. Bu tarz oyunlara ilgisi olan bir oyuncu, tarih bölümü mezunu birisine göre o dönem hakkında daha fazla bilgiye sahiptir muhtemelen. Öyle ki, savaşın geneli yeterli olmayınca cephelerin bile ayrı oyunları çıktı geçmişte. Buna benzer şekilde hemen hemen tüm savaşların hikayelerini işleyen oyunlarla içli dışlı olduk bu sayede. Ancak nedendir bilinmez, Birinci Dünya Savaşı bu noktada hep üvey evlat muamelesi görmüştür.

Yıllar yıllar evvel çıkmış birkaç uçak savaşı temalı oyun dışında çok az oyun Birinci Dünya Savaşı’na değinmeyi tercih etti. Konu anlamında bu derece zengin bir dönemin pas geçilmesi oldukça enteresan aslında. Valiant Hearts, sektördeki bu boşluğu doldurmak adına önemli bir oyun o nedenle. Birinci Dünya Savaşı’na getirilen en farklı bakış açısı olduğunu bile söyleyebiliriz.