reklamı kapat

POPÜLER

Valiant Hearts: The Great War incelemesi

VH_SC_7_Freddie_Zeppelin_143288
DENGELİ YAPI
Hikayeden de görebileceğiniz gibi Valiant Hearts’ın savaşın kanlı tarafıyla pek bir ilgisi yok. Oyun tamamen böyle savaşların masumlar üzerinde ne gibi etkileri olduğuna odaklanıyor. Tüm yaşananlar Birinci Dünya Savaşı sebebiyle oluyor belki ama aslında oyunun hikayesi parçalanan bir aile, eşinin intikamını arayan bir adam ve babasının peşinde olan genç bir kız üzerine. Oyun boyunca bu karakterleri dönüşümlü olarak pek çok defa yönetme imkanı buluyoruz. Tahmin edebileceğiniz gibi hepsinin farklı özellikleri bulunuyor ve karşımıza çıkan engelleri bu özellikler sayesinde aşıyoruz. Oyun boyunca tamamı mantık çerçevesine oturtulmuş pek çok bulmaca ile karşılaşıyoruz. Çoğu zaman çözümü oldukça basit olan bu bulmacalar bazen ciddi anlamda kafa çalıştırmayı gerektirebiliyor. Ancak en önemlisi hepsinin mantık sınırları içinde yer alması. Düşman karargahına sızmak için kıyafet değiştirmek veya düşmanın ürettiği zehirli gazı kendilerine yöneltmek adına mekanizmasını kurcalamak gibi bulmacalar bulunuyor oyunda. Diğer noktalarda olduğu gibi burada da başarılı bir dengenin sağlandığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Amacı tamamen öyküsünü anlatmak olan bir oyunu zor bulmacalara isyan edip yarıda bırakmamız hoş olmazdı zaten.

VH_Screenshot_Emile_Train_station_143277
YİNE ÇOK GÜZELSİN
Rayman Legends oynayanlar müzik temalı bölüm tasarımlarını hatırlayacaktır. Yapımcı ekip, Valiant Hearts’a da bu temayı oldukça başarılı bir şekilde aktarabilmiş. Rayman kadar fazla olmasa da nadiren karşımıza çıkan bu bölümlerde, müziğin ritmine göre düşen bombaların arasından sıyrılmaya çalışıyoruz. Özellikle müzik seçimleri sebebiyle bu bölümlerden fazlasıyla keyif alacağınızı düşünüyoruz. Oyunun müzikal altyapısı gerçekten çok iyi kotarılmış. Aynı şeyi seslendirme için söylemek pek mümkün değil çünkü oyunda bir seslendirme bulunmuyor zaten. Tüm yaşananları bir anlatıcı üzerinden öğreniyoruz. Karakterlerse ne dedikleri anlaşılmayacak şekilde bir iki kelime mırıldanıyor ama hepsi bu. En azından anlatıcının oldukça etkileyici bir ses tonu olduğunu söyleyebiliriz. Grafiklere geldiğimizde ise zaten söylenecek bir şey yok. Yazının başından beri ballandıra ballandıra anlattığımız UbiArt motoru yine enfes bir iş çıkarmış ortaya. El çizimi tadında ve her bir noktası sanat kokan bu görselliğe sadece şapka çıkarılır. Yine de UbiArt’ın şu ana dek sunduğu en iyi grafikler olduğunu söylemek zor, daha iyilerini de gördük çünkü.

VH_Screenshot_Tank_143280
HAYATA DAİR
Valiant Hearts: The Great War, Birinci Dünya Savaşı’nın cephelerinde koşturduğumuz bir savaş oyunu isteğinde olanların aradıkları oyun değil. Savaşın korkunç yüzünün masum insanlar üzerindeki etkisini oldukça naif bir anlatımla yansıtan oyun, özellikle senaryo odaklı yapımları seven herkesi memnun edecektir. Eğer yer yer güleceğiniz, yer yer içinizin burkulacağı, oldukça insana dair bir oyun arayışındaysanız Valiant Hearts tam size göre demektir. Hele bu oyun kıtlığında tadından yenmiyor doğrusu…