reklamı kapat

POPÜLER

Vine fenomenleri sosyal mecrayı kurtarmak için para talep etti

Altı saniyelik keyifli videolarla tanınan Vine geçtiğimiz günlerde kapatıldı. Twitter‘ın uygulamadan vazgeçmeden önce Vine fenomenleri ile buluşup, bir çıkış yolu aradığı ortaya çıktı.

Vine‘ın yaratıcı ekibi, on sekiz fenomen ile aylar önce buluşmuştu. Bu buluşmanın detayları mecranın kapatılması ardından gün yüzüne çıktı. Toplantı Vine fenomenlerinden Marcus Johns ve Piques tarafından organize edilmişti. Onlar da diğer fenomenler gibi Vine üzerinden sağladıkları etkileşimin giderek azaldığını fark etmişti. Şöhretlerini borçlu oldukları mecranın batmasına engel olmak için bir anlaşma planı hazırladılar. Karyn Spencer ile gerçekleştirilen görüşmede on sekiz fenomen yer alıyordu. Tüm bu yıldızlar kişi başına 1.2 milyon dolar ödeme karşılığında düzenli içerik üretmeyi vadediyordu. Bu plana göre tüm bu isimler ayda on iki yani haftada üç Vine üretecekti. Aynı zamanda uygulamadan da bazı değişiklikler talep ediliyordu.

2015‘te yapılan toplantının ana başlıklarından biri de yorumlar bölümü için talep edilen filtreydi. Videolar altındaki yorumların giderek negatif bir hale dönüşmesi fenomenleri rahatsız ediyordu. Bu sebeple belli kelimelerin yer aldığı yorumların filtreye takılmasını, böylece daha pozitif bir topluluk oluşturmayı amaçlıyorlardı. Bunun yanı sıra Vine’ların altına link ekleyebilme ve uygulamaya yeni kurgu özelliklerinin eklenmesi gibi farklı istekler de vardı. Vine’ın yaratıcı ekibi ücret talebini Twitter’a taşırken, istenen değişiklikleri görmezden gelmeyi tercih etti. İstenen bazı değişiklikler yapıldığındaysa artık çok geçti. Talepleri karşılanmayan fenomenler Vine’a özel içerik üretmeyi kesti. Bu isimlerin birçoğu YouTube, Instagram ve Facebook gibi mecralara yönelmeye başladı.

Burada merak edilen soru şu: Eğer Twitter fenomenlerin teklifini kabul etseydi, Vine’ın akıbeti değişir miydi? Birçok kişi bu sonucun ertelenebileceğini ancak tamamen engellenemeyeceğini düşünüyor. Peki siz ne düşünüyorsunuz?