reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Vodafone 555 incelemesi

Türkiye’nin Facebook’u en çok kullanan ülkelerden biri olduğu malum. Bundan ötürü de akıllı telefon üreticilerinin ve operatörlerin Facebook odaklı telefonlar üzerinde çalışmaları kaçınılmaz. Bu çalışmaların son ürünü Vodafone markasıyla ortaya çıkan 555. Tamamen Facebook odaklı bir telefon olan 555, düşük fiyatıyla gençler için uygun bir seçenek olma peşinde koşuyor.

PEK DE AKILLI DEĞİL
Yazının başında akıllı telefon dedik ama 555 için bu tabir biraz ağır olabilir çünkü telefonun Windows Phone 7 veya Android gibi bir işletim sistemi bulunmuyor. Java destekli tamamen eski tip bir telefon aslına bakılırsa. Bu nedenle beklentileri sınırlamakta yarar var. Telefonun markası Vodafone ama üreticisi Alcatel. Bunun da etkisiyle olsa gerek malzeme kalitesi fiyatına göre oldukça iyi. Beyaz rengin hakim olduğu kasa üzerinde Facebook mavisi detaylar göze çarpıyor. Bunlardan biri sol yandaki ses tuşu, bir diğeri ise tam Q klavyenin sağ alt köşesindeki Facebook tuşu. Telefonun sağ kısmında USB girişi, üst kısmında ise kulaklık girişi yer alıyor. BlackBerry’lerde görmeye alışık olduğumuz dokunmatik ana kontrol tuşu Vodafone 555’in tam ortasında. Telefonun tüm fonksiyonları o ve onun hemen yanındaki iki tuşla kontrol ediliyor.

FACEBOOK TEMASI
Bildiğimiz anlamda işletim sistemi yok belki ama 555’in tabii ki bir kullanıcı arayüzü var. Bu arayüzde kullanılan tüm renkler ve ikonlar Facebook temasına sahip. Günlük hayatında Facebook kullanan bir kişi 5 dakika içinde bu telefonu rahatlıkla kullanmaya başlayabilir. Facebook entegrasyonu telefonun her yerinde kendini gösteriyor. Tüm rehberinizi Facebook’la senkronlayabiliyorsunuz. Arkadaşlarınıza SMS atar gibi Facebook mesajı gönderebiliyorsunuz. Java uygulaması olan Chat ile de Facebook Chat’i kullanan arkadaşlarınızla anlık olarak sohbet edebiliyorsunuz. Sizin ve arkadaşlarınızın Facebook’taki tüm fotoğraf, video ve müzik paylaşımlarına da telefondan ulaşabiliyorsunuz.
Ancak tüm bunları yaparken ne yazık ki EDGE bağlantısının hızıyla yetinmek zorundasınız çünkü cihaz 3G destekli değil. Bağlantının yavaşlığı özellikle fotoğraf ve videoda kendini gösteriyor. Telefonda internet gezintisi için Opera Mini tarayıcı bulunuyor.

HEM KAMERA HEM WEBCAM
Fotoğraflarla haşır neşir kullanıcılar düşünülerek telefona eklenen 2 megapiksellik kamera da görüntü kalitesi olarak vasatın üzerine çıkamıyor. Kamerayla çekilen fotoğraflar anında Facebook duvarında paylaşılabiliyor. Kameranın işe yarar bir başka özelliği daha var. Telefonu bilgisayara bağladığınızda 555’in kamerası bir webcam’e dönüşüyor. Mucize değil tamam ama işlevsel olduğu kesin. Telefonun kutusundan USB kablo çıkmıyor, yalnızca şarj aleti var. Beraberinde gelen kulaklık da ancak konuşmaları idare edebilecek kalitede, müzik dinlemelik değil. Bu kadar söyledik ama Vodafone 555 kötü bir telefon değil. Sadece herkese hitap etmiyor. Hedef kitlesi gençler ve öğrenciler.